jak być fit w ciąży

Wokół nas same fit mamy, nie pomijając znanych trenerek fitness czy mistrzyń sportu. One udowadniają nam, że w ciąży także można zadbać o swoją sylwetkę i dobre samopoczucie. Jak być fit w ciąży?

Fit w ciąży

To pytanie zadają sobie kobiety, które planują ciążę lub już są w stanie błogosławionym, ale nie wyobrażają sobie rezygnacji z treningów. Nikt nie karze katować się nam ćwiczeniami od rana do wieczora, czy drastyczną dietą. Tym bardziej, że w ciąży potrzebujemy wielu składników odżywczych, zapewniających prawidłowy rozwój dziecku. Nie może więc zaniedbać tego kosztem pięknej sylwetki. Powiększony brzuch czy piersi to nieunikniona sytuacja i żadne treningi tego nie zmienią, co nie oznacza, że najlepiej spędzić ciążę na kanapie, w towarzystwie pysznych i niezdrowych przekąsek. Nic bardziej mylnego. Ruszając się, zapewnimy sobie oraz dziecku zdrowie a także dużą dawkę energii i pozytywnego humoru. Dzięki aktywności możemy znacznie lżej przejść przez ciążę, więc tym bardziej warto się ruszyć.

Jak być fit w ciąży?

Ciąża nie musi oznaczać końca treningów i całego fit życia. Oczywiście należy pamiętać, że każda kobieta przechodzi ciążę inaczej, dlatego najlepiej wsłuchać się w swój organizm, który podpowie nam to i owo. Pierwszym krokiem jest wizyta u lekarza. Zbyt intensywny wysiłek niesie ze sobą ryzyko poronienia, dlatego lekarz, po zbadaniu nas będzie wiedział czy ciąża rozwija się prawidłowo i czy nie ma żadnych przeciwwskazań co do ćwiczeń. Ze względu na komplikacje ciąży czy inne problemy zdrowotne, lekarz może odradzić nam sportowy tryb życia. Ale przy zdrowej ciąży i braku przeciwwskazań, raczej będziemy mogły oddać się ćwiczeniom, rzecz jasna z rozsądkiem i rozwagą. W końcu dbamy teraz nie tylko o siebie.

Kobiety w ciąży, wcześniej uprawiające sport, powinny zmniejszyć intensywność ćwiczeń. Tempo nie może być zbyt szybkie. Nie powinno przekraczać 140 uderzeń na minutę, o czym powie nam pulsometr. Kluczem do sukcesu, utrzymania formy i zdrowia jest właściwe oddychanie i rozciąganie. Takie ćwiczenia muszą znaleźć się w naszym planie treningowym. Podczas ich wykonywania nie mamy czuć się zmęczone. Nie ma mowy o zadyszce. Skupmy się na dokładności wykonywanych ruchów, nigdzie się nie spiesząc. Pamiętajmy o precyzji i prawidłowym oddechu. Nie szykujemy się na mistrzostwa świata.

Fit kobiety śmiało mogą ćwiczyć aż do porodu, jednak panie, które wcześniej nie miały styczności ze sportem, powinny zrezygnować z treningów na miesiąc przed porodem. W czasie ciąży zapominamy o ćwiczeniach w pozycji leżącej na brzuchu czy podskokach. Stawiamy głównie na basen i spacery, które dodatkowo nas dotlenią. Pływanie jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich fit mam. Nie dość, że relaksuje, to jeszcze ćwiczy nasze mięśnie, przygotowując je do porodu. Joga czy pilates to także dyscypliny, które świetnie sprawdzają się u pań, spodziewających się dziecka.

ciążaRegularne ćwiczenia w okresie ciąży pozwalają organizmowi lepiej przygotować się na poród. Poza tym, organizm aktywnej kobiety szybciej zregeneruje się po urodzeniu dziecka i szybciej wrócimy do pełnej formy. Aktywność fizyczna poprawia samopoczucie, co jest bardzo ważne, nie tylko przy ciąży. Każda przyszła mama musi pamiętać, że w przypadku niepokojących objawów podczas ćwiczeń, powinna zaprzestać treningu i zgłosić się do lekarza. Dbajmy o siebie i dziecko, ale nie róbmy niczego, co mogłoby mu zaszkodzić. Bądźmy fit w ciąży i cieszmy się doskonałym zdrowiem oraz nastrojem!

Katarzyna Antos