Ciąża i dziecko NAJNOWSZE

Pierwsze oznaki ciąży

pierwsze oznaki ciąży

Ciąża jest rozpoznawana przez lekarza, podczas badania, ale możemy zaobserwować symptomy, które naprowadzą nas na ciążę. Jakie są pierwsze oznaki ciąży?

Czy jestem w ciąży?

Każde zbliżenie z partnerem niesie ryzyko zajścia w ciążę, szczególnie seks bez zabezpieczenia. Nawet antykoncepcja nie gwarantuje nam całkowitej ochrony. Zawsze istnieje choć minimalny procent, w którym możemy się znaleźć. Dla jednych ciąża jest długo wyczekiwaną nowiną, innych zaś zaskakuje i wywraca ich życie do góry nogami. Bez względu na to, czy ciąża była zaplanowana, czy też nie, możemy ją rozpoznać. Pewne symptomy naprowadzą nas właściwy trop. Objawy, które zauważymy, nie zawsze muszą okazać się zwiastunami ciąży. Musimy być świadome, że stuprocentową pewność da nam badanie lekarskie, dlatego nie opierajmy się tylko na testach z apteki czy własnej intuicji.

Wrażliwe piersi

Po zajściu w ciążę powiększają się piersi. Kobieta może odczuwać mrowienie. Jej piersi stają się wrażliwe na dotyk, mogą wydawać się bolesne. Biust powiększa się, co jest związane z produkcją mleka. Organizm przygotowuje się na przyjście na świat potomstwa. Zmianie może ulec także zabarwienie otoczki sutków. Oznaki tego typu nie zawsze oznaczają ciążę, bardzo często występują przed miesiączką.

Brak miesiączki

Po zapłodnieniu ustaje cykl miesiączkowania. Skoro doszło do zapłodnienia, organizm nie ma czego wydalać, więc krwawienia ustają. Jednak ten objaw może być nieco mylący. Brak miesiączki może świadczyć o czymś zupełnie innym niż dziecko. Spóźniający się okres to niekiedy przejaw stresu, nieodpowiedniej diety, anoreksji czy bulimii. Wtedy najlepiej zgłosić się do lekarza i wykonać odpowiednie badania.

Nadwrażliwość na zapachy

Wyostrzony węch to jeden z pierwszych objawów ciąży. Kilka dni po zapłodnieniu można odczuwać zapachy znacznie intensywniej niż wcześniej. Woń, na którą nie zwracałyśmy uwagę staje się nie do zniesienia. Wzbudzać może nawet mdłości. Ulubione zapachy mogą znacząco stracić z powodu ciąży, ale spokojnie, nadwrażliwość na nie minie z czasem.

Mdłości

Poranne mdłości to zmora wielu kobiet w ciąży. Ich występowanie jest sprawą indywidualną, więc nie warto generalizować. Mdłości pojawiają się najczęściej rano, choć może wywołać je zbyt mocny zapach kawy, papierosów czy każdego innego produktu. Mdłości bywają także objawem wielu chorób czy zatrucia pokarmowego, więc zanim pomyślimy o ciąży, wykluczmy inne opcje.

Częste parcie na pęcherz

w ciążyKobiety w ciąży odczuwają częste parcie na pęcherz. Odwiedzają toaletę bardzo często, mimo,że nie wypijają hektolitrów płynów. Dzieje się tak przez zmiany zachodzące w organizmie. Ale wizyty w toalecie równie dobrze mogą okazać się następstwem zapalenia pęcherza czy innej infekcji dróg moczowych.

Katarzyna Antos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *