Ciąża i dziecko NAJNOWSZE

Kiedy zacząć ćwiczyć po porodzie?

ćwiczyć po porodzie

Powrót do formy to cel wielu świeżo upieczonych mam. W trakcie ciąży, ciało ulega zmianie, przybywają kilogramy. Po urodzeniu dziecka, można odzyskać dawną figurę. Kiedy zacząć ćwiczyć po porodzie?

Figura po porodzie

Poród jest już wspomnieniem, a maluch właśnie zmienia nasz świat. Pozostały jednak niechciane kilogramy i nieidealna według nas sylwetka. Nie ma jednak powodów do rozpaczy. Dodatkowe kilogramy to całkiem normalne zjawisko. Tuż po urodzeniu dziecka, ciało potrzebuje czasu, by wrócić do normy. Rozciągnięta skóra czy znacznie większy rozmiar ubrań to problem wielu matek. Figura po porodzie różni się od tej, sprzed ciąży. Do formy można powrócić, prowadząc aktywny tryb życia. Jak tego dokonać? Kiedy najlepiej rozpocząć ćwiczenia?

Kiedy zacząć ćwiczyć?

Obserwując znane fit trenerki, które nawet w trakcie ciąży nie odpuszczały treningów, odzyskujemy wiarę w piękne ciało, bez względu na stan, w jakim się znajdujemy. W końcu ciąża tonie choroba. Jednak nikt nie każe wykonywać nam ćwiczeń w czasie ciąży, Z reguły, do zrzucenia pozostaje ok. 15 kilogramów, choć może to być nieco większa ilość. Już na drugi dzień po porodzie naturalnym możemy zacząć ćwiczenia. W przypadku porodu przez cesarskie cięcie, dopiero po tygodniu możemy zacząć treningi, chyba, że lekarz powie inaczej i zaleci dłuższy okres rekonwalescencji. Musimy pamiętać, że zbyt intensywne ćwiczenia mogą nam zaszkodzić. Dlatego na początku nie forsujemy organizmu i mięśni, które mogą być osłabione porodzie, który jest sam w sobie intensywnym wysiłkiem.

Jakie ćwiczenia wykonywać?

Kobiety po urodzeniu dziecka powinny zacząć od ćwiczeń stóp oraz mięśni Kegla. Trening mięśni dna miednicy zapobiegnie nietrzymaniu moczu, co często doskwiera kobietom w trakcie, jak i po ciąży. Panie pragną pozbyć się tkanki tłuszczowej z brzucha. To najbardziej problematyczne miejsce po ciąży. Dlatego w trzecim tygodniu po porodzie można rozpocząć ćwiczenia tej partii mięśni. Brzuszki oraz spinanie mięśni na wydechu powinny pomóc w odzyskaniu figury. Po 6 tygodniach od momentu porodu, czy po okresie tzw. połogu, organizm kobiety wraca do normalnego stanu. Wtedy można rozpocząć bardziej intensywne ćwiczenia. Paniom zaleca się pływanie oraz spacery na świeżym powietrzu.

ćwiczeniaPowrót do figury sprzed ciąży to dobra okazja do rozpoczęcia aktywnego trybu życia. Przyjaźń ze sportem może zaowocować nie tylko piękną figurą, ale zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Z biegiem czasu, możemy ćwiczyć razem z naszą pociechą, co może wspomóc rozwój psychoruchowy dziecka. Nie pozbywajmy się więc ulubionych ubrań, które z dumą nosiłyśmy przed ciążą. Regularne ćwiczenia sprawią, że szybko wrócimy do formy, a być może nasz wysiłek zaskoczy nas bardziej, niż się tego spodziewałyśmy.

Katarzyna Antos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *