Ciąża i dziecko NAJNOWSZE

Jak wrócić do formy po ciąży?

jak wrócić do formy

Współczesne kobiety są aktywne, dbają o swoją formę i atrakcyjną figurę. W ciąży przybywa nam kilogramów i zmienia się sylwetka. Jak wrócić do formy po ciąży?

Fit mama

Trend na bycie fit bardzo mocno zakorzenił się w naszej świadomości. Odżywiamy się zdrowo, żyjemy aktywnie, przez co wyglądamy i czujemy się lepiej. Nawet kobiety oczekujące na poród, w miarę swoich możliwości starają się szczególnie dbać o swoje ciało i organizm podczas ciąży. Wiadomo, że nawet najszczuplejsza kobieta może zaobserwować u siebie kilka dodatkowych kilogramów po porodzie. Znikają wyrzeźbione mięśnie brzucha i spada kondycja. Do formy sprzed ciąży, można jednak wrócić. Jak tego dokonać? Znamy na to sposoby!

Jak wrócić do formy po ciąży?

Statystycznie kobieta w ciąży przybiera ok. 10 kilogramów. Dla jednych pań być może to mało, a dla innych dość sporo. W czasie ciąży, często rezygnuje się z treningów, ponieważ zdrowie dziecka jest najważniejsze. Niekiedy stan kobiety i dziecka, nie umożliwiają wykonywania nawet mniej intensywnych ćwiczeń. Powrót do regularnych treningów po tak długim okresie nie jest łatwy, a nie niemożliwy. Wystarczą chęci i motywacja. Warto obrać sobie cel, do którego będziemy dążyć, W przypadku ciąży, będzie to zwykle zrzucenie zbędnych kilogramów oraz wymodelowanie brzucha. Najlepiej przygotować sobie plan działania i rozpiskę treningów.

Oprócz tego, musimy ustalić jadłospis. Zapomnijmy więc o niezdrowych przekąskach i podjadaniu. Postawmy na pełnowartościowe i zdrowe produkty. Odpowiednia dieta to połowa sukcesu,więc nie bójmy się zmienić nawyków żywieniowych. Ale nasze menu dostosujmy do wyznaczonego celu. Inne odżywianie stosuje się przy odchudzaniu a inne przy modelowaniu masy mięśniowej, nie zapominajmy o tym układając jadłospis.

Na początku nie należy forsować organizmu. Treningi rozpocznijmy od truchtu czy lekkich ćwiczeń. Inaczej zrobi nam się słabo i złapie nas zadyszka. Możemy także szybko zniechęcić się do ćwiczeń, a nie o to przecież nam chodzi. Trening kardio będzie odpowiednią propozycją dla osób, które pragną wrócić do formy. Stopniowo zwiększajmy intensywność ćwiczeń. Trenujmy regularnie, ale pamiętajmy o przerwach i prawidłowym oddychaniu.

ćwiczeniaKobiety po cesarskim cięciu, mogą rozpocząć treningi dopiero po upływie 6. tygodni, od porodu. Rana po cięciu musi się zagoić, inaczej tylko wyrządzimy sobie krzywdę. Spadek formy po ciąży jest czymś naturalnym, więc nie należy zrażać się słabą kondycją. Dzięki motywacji i samozaparcia, osiągniemy wyznaczony cel i szybko wrócimy do formy sprzed okresu ciąży. Wielkim błędem będzie skupianie się podczas ćwiczeń tylko na jednej partii ciała. Nawet jeśli chcemy uzyskać płaski i umięśniony brzuch, nie pomijamy ćwiczeń na nogi czy ręce. W ten sposób zachowamy proporcje sylwetki i wzmocnimy całe ciało.

Katarzyna Antos