Atopowe Zapalenie Skóry

Objawy AZS wyglądać mogą różnie. U części chorych zmiany nie są duże, objawiają się głównie zaczerwienieniem i swędzeniem skóry. U innych zaś skóra dodatkowo mocno się łuszczy, mogą również występować rumieniowe grudki i pęcherzyki. Mimo tego, że szacunkowo nawet 20% populacji może cierpieć na to schorzenie, to nadal wiele osób nie ma żadnej wiedzy na jej temat.

Jaka jest przyczyna AZS?

Jest kilka teorii odnośnie przyczyn występowania atopowego zapalenia skóry, jednakże żadna z nich nie jest uznana za pewną. Najczęściej przyjmuje się, iż jest to schorzenie autoimmunologiczne, które przekazywane jest dziedziczne. Co ważne, nie dziedziczymy samego AZS, tylko skłonność do alergii i atopii. Istnieje również teoria, iż AZS jest wywoływane przez nadmierną higienę, jednakże pogląd ten jest mniej popularny. Jeżeli podejrzewasz u siebie lub swojego dziecka atopowe zapalenie skóry, koniecznie skonsultuj się z dobrym i polecanym lekarzem dematologiem lub alergologiem. Zleci on niezbędne testy oraz oceni zmiany skórne, a po ustaleniu ich przyczyny będzie mogło być wdrożone odpowiednie leczenie.

Boję się, że się zarażę

Gdy po raz pierwszy stykamy się z osobą cierpiącą na dolegliwości skórne, takie jak AZS czy łuszczyca, mając niedostateczną wiedzę o tych chorobach, możemy odczuwać pewne obawy. Pojawia się wtedy szereg pytań i wątpliwości, wśród których najczęstsze jest pytanie o to, czy mogę się zarazić. Niestety niedostateczna edukacja społeczeństwa na temat atopowego zapalenia skóry skutkuje irracjonalnym strachem o zdrowie własne oraz swoich najbliższych.
Tu należy jasno i wyraźnie podkreślić, atopowe zapalenie skóry nie jest chorobą zakaźną. Niemożliwe jest więc zarażenie się nią poprzez dotyk lub drogą kropelkową. Zarówno Ty, jak i Twoje dziecko bez obaw możecie przebywać w towarzystwie osoby chorej na AZS, używać tych samych przedmiotów, a kontakt poprzez skórę nie niesie ze sobą żadnego ryzyka.

dziecko z AZSJeżeli wiesz, że Twoje dziecko ma w klasie lub grupie przedszkolnej kolegę lub koleżankę cierpiącą na atopowe zapalenie skóry, powinieneś porozmawiać na ten temat z latoroślą. Od najmłodszych lat należy uczyć dziecka tolerancji i wyjaśniać wszelkie wątpliwości dotyczące tak trudnych spraw, jak np. widoczna choroba. Musi wiedzieć, że wykwity na skórze kolegi czy koleżanki nie zagrażają mu w żaden sposób oraz że może swobodnie używać tych samych zabawek, siedzieć obok w ławce czy pożyczać zeszyty. Jeżeli to Twoje dziecko jest atopikiem, porozmawiaj z wychowawcą, aby uprzedził pozostałych rodziców o jego chorobie i o braku możliwości zarażenia. Na pewno niejedno dziecko spyta rodzica o dziwne bąble czy łuszczącą się skórę kolegi, a wtedy rodzic będzie mógł je poinformować, że nie zagraża to w żaden sposób jego zdrowiu. Również wychowawca czy inni nauczyciele będą mogli odpowiednio reagować, gdyby dziecko spotkało się z nietolerancją lub wyśmiewaniem.