Atopowe Zapalenie Skóry PRZYCZYNY ATOPOWEGO ZAPALENIA SKÓRY

Czy AZS można się zarazić?

Atopowe Zapalenie Skóry

Objawy AZS wyglądać mogą różnie. U części chorych zmiany nie są duże, objawiają się głównie zaczerwienieniem i swędzeniem skóry. U innych zaś skóra dodatkowo mocno się łuszczy, mogą również występować rumieniowe grudki i pęcherzyki. Mimo tego, że szacunkowo nawet 20% populacji może cierpieć na to schorzenie, to nadal wiele osób nie ma żadnej wiedzy na jej temat.

Jaka jest przyczyna AZS?

Jest kilka teorii odnośnie przyczyn występowania atopowego zapalenia skóry, jednakże żadna z nich nie jest uznana za pewną. Najczęściej przyjmuje się, iż jest to schorzenie autoimmunologiczne, które przekazywane jest dziedziczne. Co ważne, nie dziedziczymy samego AZS, tylko skłonność do alergii i atopii. Istnieje również teoria, iż AZS jest wywoływane przez nadmierną higienę, jednakże pogląd ten jest mniej popularny. Jeżeli podejrzewasz u siebie lub swojego dziecka atopowe zapalenie skóry, koniecznie skonsultuj się z dobrym i polecanym lekarzem dematologiem lub alergologiem. Zleci on niezbędne testy oraz oceni zmiany skórne, a po ustaleniu ich przyczyny będzie mogło być wdrożone odpowiednie leczenie.

Boję się, że się zarażę

Gdy po raz pierwszy stykamy się z osobą cierpiącą na dolegliwości skórne, takie jak AZS czy łuszczyca, mając niedostateczną wiedzę o tych chorobach, możemy odczuwać pewne obawy. Pojawia się wtedy szereg pytań i wątpliwości, wśród których najczęstsze jest pytanie o to, czy mogę się zarazić. Niestety niedostateczna edukacja społeczeństwa na temat atopowego zapalenia skóry skutkuje irracjonalnym strachem o zdrowie własne oraz swoich najbliższych.
Tu należy jasno i wyraźnie podkreślić, atopowe zapalenie skóry nie jest chorobą zakaźną. Niemożliwe jest więc zarażenie się nią poprzez dotyk lub drogą kropelkową. Zarówno Ty, jak i Twoje dziecko bez obaw możecie przebywać w towarzystwie osoby chorej na AZS, używać tych samych przedmiotów, a kontakt poprzez skórę nie niesie ze sobą żadnego ryzyka.

dziecko z AZSJeżeli wiesz, że Twoje dziecko ma w klasie lub grupie przedszkolnej kolegę lub koleżankę cierpiącą na atopowe zapalenie skóry, powinieneś porozmawiać na ten temat z latoroślą. Od najmłodszych lat należy uczyć dziecka tolerancji i wyjaśniać wszelkie wątpliwości dotyczące tak trudnych spraw, jak np. widoczna choroba. Musi wiedzieć, że wykwity na skórze kolegi czy koleżanki nie zagrażają mu w żaden sposób oraz że może swobodnie używać tych samych zabawek, siedzieć obok w ławce czy pożyczać zeszyty. Jeżeli to Twoje dziecko jest atopikiem, porozmawiaj z wychowawcą, aby uprzedził pozostałych rodziców o jego chorobie i o braku możliwości zarażenia. Na pewno niejedno dziecko spyta rodzica o dziwne bąble czy łuszczącą się skórę kolegi, a wtedy rodzic będzie mógł je poinformować, że nie zagraża to w żaden sposób jego zdrowiu. Również wychowawca czy inni nauczyciele będą mogli odpowiednio reagować, gdyby dziecko spotkało się z nietolerancją lub wyśmiewaniem.

Jak żyć z AZS

Pamiętaj, że AZS to nie wyrok, choroba chociaż bardzo nieprzyjemna, nie jest zagrażająca życiu. Konieczne jest ustalenie, jakie alergeny powodują u nas zaostrzenie objawów atopii, bez tego nie jest możliwe ich unikanie. Czynniki alergizujące dzielimy na pokarmowe, wziewne i chemiczne. Gdy wiemy jakie alergeny uczulają nas lub nasze dziecko, należy ich unikać. U wielu atopików czynnikiem zwiększającym dolegliwości jest stres, konieczne więc jest zadbanie o odpowiedni relaks. Niestety AZS i jego objawy są na tyle dokuczliwe, że powodują u wielu chorych rozdrażnienie, problemy z zasypianiem czy nawet depresję. Szczególnie duży wpływ ta choroba ma na psychikę dzieci, które przez widoczne zmiany skórne, niejednokrotnie są wyśmiewane lub po prostu się ich wstydzą. Niesie to za sobą konsekwencje w postaci kompleksów, kłopotów z nauką oraz samoakceptacją. Tak naprawdę AZS to choroba obniżająca jakość życia całej rodziny, więc trzeba wyjątkowo dbać o osobę nią dotkniętą, w szczególności jeżeli jest to dziecko.

Dzieci od najmłodszychodpoczywająca kobieta lat muszą być nauczone zasad pielęgnacji skóry atopowej oraz wiedzieć, jakich alergenów muszą unikać. Odpowiednia pielęgnacja z czasem stanie się nawykiem, co złagodzi również dolegliwości towarzyszące chorobie. Podobnie sprawa ma się w przypadku dorosłych – regularne natłuszczanie skóry, odpowiednia dieta i minimalizowanie ilości stresu powinny zmniejszyć objawy AZS.

Choroby nie należy się wstydzić, nie wynika ona przecież z zaniedbań i nie jest również zaraźliwa. Ponieważ może budzić zainteresowanie lub nieuzasadnione obawy innych osób, nie przejmujmy się pytaniami tylko informujmy na jaką dolegliwość cierpimy my lub nasze dziecko i że nie jest ona zaraźliwa. Większość tego typu pytań to tak naprawdę lęk przed nieznanym lub obawa o własne zdrowie, udzielajmy więc cierpliwie niezbędnych odpowiedzi na temat choroby.

Małgorzata Ptak

Komentarze (2)

Maria Konewka

9 lat temu

To smutne, że niektóre osoby uważają, że AZS można się zarazić…

Edyta Gizińska

9 lat temu

Na szczęście AZS nie można się zarazić. Czasem tylko trudno odróżnić je od innych chorób;/

Komentarze są wyłączone.