ABC alergii CHOROBY ALERGICZNE

Alergia na marihuanę – czy grozi nam wzrost zachorowań?

Alergia na marihuanę – czy grozi nam wzrost zachorowań?

Dlaczego konopie indyjskie na listę alergenów trafiły dopiero teraz? Wynika to z uwarunkowań prawnych, do niedawna większość państw zakazywała posiadania marihuany. Ostatnio jednak sytuacja  uległa zmianie, kolejne stany i państwa liberalizują prawo, tym samym zezwalając w mniejszym lub większym stopniu na palenie jointów.

Marihuana sprawcą alergii?

Nie każdy jednak wie, że legalizacja marihuany może nieść daleko idące konsekwencje dla osób, które nie korzystają z tej używki. Kontakt z dymem pochodzącym z jointów może przyczynić się do wystąpienia odpowiedzi alergicznej i zaostrzenia przebiegu astmy.

Legalny obrót marihuaną wiążę się również z zakładaniem plantacji i wzrostem stężenia pyłków konopi indyjskich w powietrzu.  Wraz z wiatrem mogą zostać przeniesione na znaczne odległości.  Temu problemowi postanowili przyjrzeć się naukowcy, swoje wnioski opublikowali w czasopiśmie „Allergy, Asthma & Immunology”.

Alergia na marihuanę – czy grozi nam wzrost zachorowań?

Uczulenie na konopie indyjskie

Wiele wskazuje na to, iż ułatwiony dostęp do marihuany już niebawem przyczyni się do gwałtownego wzrostu alergii na marihuanę i pyłki konopi indyjskich. Uczulenie może manifestować się katarem, kaszlem, zapaleniem spojówek, jak również stanem zapalnym zatok.  Do wystąpienia wspomnianych objawów może przyczynić się również bezpośredni kontakt z konopiami indyjskimi, z tym problemem prawdopodobnie najczęściej będą borykały się osoby zatrudnione do prac na plantacji.   Znane są też przypadki, w których to styczność z pyłkami konopi, doprowadziła do rozwoju astmy.

Alergiku, uważaj na marihuanę!

W skrajnych przypadkach konopie indyjskie mogą doprowadzić nawet do wstrząsu anafilaktycznego stanowiącego bezpośrednie zagrożenie dla życia.  W przypadku wystąpienia tej ciężkiej reakcji alergicznej należy niezwłocznie podać choremu adrenalinę.

Na wystąpienie alergii na konopie w sposób szczególny narażeni są przedstawiciele niektórych zawodów, w tym rolnicy, pracownicy sezonowi zatrudniani na okres zbiorów oraz hodowcy ptaków. Ci ostatni często podają swoim pupilom pokarm zawierający nasiona konopi indyjskich.

Uczulenie na marihuanę może ujawnić się nawet u osób wcześniej palących jointy. Medycyna zna przypadek farmera, u którego kontakt z żywą rośliną doprowadził do  wystąpienia odpowiedzi alergicznej. Reakcja jego organizmu może wydawać się zaskakująca, zważywszy na fakt, iż mężczyzna wcześniej palił jointy.

Uczulenie na konopie indyjskie łatwo można pomylić z alergią na zarodniki pleśni, które namnażają się w niewłaściwie przechowywanym suszu.  Te mikroorganizmy w sposób szczególny upodobały sobie miejsca, w których panuje wysoka wilgotność.

W związku z tym, iż  w przypadku uczulenia stężenie alergenu odgrywa kluczową rolę, na wystąpienie objawów alergii na konopie najbardziej narażone są osoby mieszkające w pobliżu plantacji.

 

Marlena