atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt to niezwykle dokuczliwa choroba skórna o podłożu alergicznym. Jakie są objawy atopii?

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt

Niemowlęta już między 3. a 6. miesiącem życia chorują na atopowe zapalenie skóry, zwane także świerzbiączką. Choroba może rozwijać się do 5. roku życia dziecka. Atopia to przewlekłe schorzenie skórne, które jest bardzo dokuczliwe, szczególnie dla najmłodszych pacjentów. Skóra niemowlęca nie jest w pełni wykształcona. Brak odpowiedniej bariery ochronnej działa niekorzystnie na rozwój choroby. U połowy chorych dzieci, objawy mogą ustąpić, jeśli atopowe zapalenie skóry rozwinęło się przed pierwszym rokiem życia niemowlaka. Taka sytuacja nie zawsze ma miejsce. Atopia wymaga leczenia i odpowiedniej pielęgnacji skóry, na co rodzice muszą zwrócić szczególną uwagę.

Objawy atopowego zapalenia skóry

Objawy atopowego zapalenia skóry nie nalezą do przyjemnych. Bywają bardzo dokuczliwe. Dziecko staje się niespokojne, często płacze i drapie swoje ciało, które swędzi. Rodzice mogą zabezpieczyć rączki niemowlaka, zakładając na nie rękawiczki lub skarpetki. Dzięki temu można uniknąć dodatkowych podrażnień skórnych. Do charakterystycznych objawów atopii zalicza się pokrzywka, świąd oraz wysypka. Wyprysk skórny zwykle występuje w okolicach zgięć łokci, kolan i na policzkach. Skóra jest sucha, przez co może się łuszczyć i rumienić. Widoczne rany mogą się sączyć, co stwarza ryzyko zakażenia drobnoustrojami. Zaczerwienione i podrażnione policzki to zwykle pierwszy sygnał świadczący o atopowym zapaleniu skóry. Bardziej dokuczliwym objawem jest pokrzywka. Przypomina poparzenie pokrzywami. Na skórze pojawiają się bąble, które swędzą i przybierają różową barwę. Dodatkowo pokrzywce może towarzyszyć obrzęk krtani, co powoduje problemy z oddychaniem. Najbardziej uporczywym symptomem choroby jest świąd. Swędząca skóra nie pozwala spokojnie zasnąć, co wywołuje niepokój zarówno dzieci jak i rodziców, którzy niekiedy nie wiedzą jak pomóc dziecku i zmniejszyć jego cierpienia. Stan zapalny skóry wzmaga pot oraz wszelkie drażniące kosmetyki, środki piorące czy nieodpowiednie tkaniny ubrań. Rodzice powinni zadbać o naturalne materiały i specjalistyczne kosmetyki do pielęgnacji skóry. Właściwe preparaty złagodzą zmiany skórne i zniwelują uczucie swędzenia. Delikatne kosmetyki sprawią, że skóra szybciej się zregeneruje. Stanie się bardziej nawilżona i zyska ochronę przed podrażnieniami. Objawy atopii mogą nasilać także pokarmy. Zjedzenie pokarmu zawierającego alergen może okazać się przyczyną nagłej zmiany stanu skóry naszego dziecka. Najbardziej uczulają białka mleka krowiego, cytrusy czy orzechy.

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt to trudna w leczeniu dolegliwość, która jest diagnozowana coraz częściej. Liczba dzieci chorych na atopię wciąż się powiększa. Czynniki środowiskowe oraz genetyczne powodują takie następstwa chorobowe. Skóra niemowląt jest bardzo wrażliwa i podatna na uszkodzenia, co tylko utrudnia jej pielęgnację i skuteczne leczenie. Na szczęście są dostępne preparaty, które łagodzą objawy choroby, przynosząc ulgę maluchom i spokój ich rodzicom.

Katarzyna Antos