Atopowe Zapalenie Skóry LECZENIE ATOPOWEGO ZAPALENIA SKÓRY

Pielęgnacja dziecka z AZS

Pielęgnacja dziecka z AZS

Wysypka, sucha i swędząca skóra – to typowe objawy atopowego zapalenia skóry. Niestety, problem ten dotyka coraz więcej dzieci. Bez względu na jego przyczynę, skórę dziecka należy pielęgnować. Jak? Smarować tłustymi maściami czy emolienty z ceramidami, cholesterolem i nienasyconymi kwasami tłuszczowymi.

Przy najsilniejszych objawach zapalenia skóry stosuje się maści ze sterydami, które z czasem zamienia się na niesterydowe przeciwzapalne. Jeśli trzeba – lekarz wprowadza leczenie farmakologiczne lekami antyhistaminowymi, przeciwalergicznymi, a czasem – przeciwgrzybicznymi.

Rodziców dziecka z AZS czeka wyzwanie

Każdy rodzić musi sprawdzić, co toleruje jego maluszek. W pierwszych miesiącach życia ważne jest także, by po upraniu i wysuszeniu ubranek maluszka obowiązkowo je wyprasować.

Pielęgnacja dziecka z AZS

Wyrobienie odpowiednich nawyków dotyczących pielęgnacji dziecka – to tylko pierwsze wyzwanie, które czeka rodziców. Kolejne – sami muszą wprowadzić solidną dyscyplinę!

Mając w domu małego atopika, należy uważać, by przypadkiem nie dotknął czegoś, co może zaszkodzić jego wrażliwej skórze. Dla dobra dziecka, rodzice winni swoje zwykłe kosmetyki zamienić na kosmetyki stworzone z myślą o alergikach! Dzięki temu zminimalizuje się ryzyko powikłań u niemowlaka.

Ważny jest ład i porządek

Atopowe zapalenie skóry nasilają także czynniki środowiskowe. Negatywne objawy nasilić mogą na przykład roztocza kurzu domowego, zanieczyszczenia występujące w powietrzu lub dym tytoniowy.

Najważniejsza jest konsekwencja. Otoczenie małego alergika powinno być pozbawione kurzu i roztoczy. Choć to będzie wymagało trochę pracy, dzięki regularnym porządkom, alergeny będą dokuczać dziecku o wiele mniej. A maluszek będzie szczęśliwszy!!!