Atopowe Zapalenie Skóry

Jak żyć z AZS

Pamiętaj, że AZS to nie wyrok, choroba chociaż bardzo nieprzyjemna, nie jest zagrażająca życiu. Konieczne jest ustalenie, jakie alergeny powodują u nas zaostrzenie objawów atopii, bez tego nie jest możliwe ich unikanie. Czynniki alergizujące dzielimy na pokarmowe, wziewne i chemiczne. Gdy wiemy jakie alergeny uczulają nas lub nasze dziecko, należy ich unikać. U wielu atopików czynnikiem zwiększającym dolegliwości jest stres, konieczne więc jest zadbanie o odpowiedni relaks. Niestety AZS i jego objawy są na tyle dokuczliwe, że powodują u wielu chorych rozdrażnienie, problemy z zasypianiem czy nawet depresję. Szczególnie duży wpływ ta choroba ma na psychikę dzieci, które przez widoczne zmiany skórne, niejednokrotnie są wyśmiewane lub po prostu się ich wstydzą. Niesie to za sobą konsekwencje w postaci kompleksów, kłopotów z nauką oraz samoakceptacją. Tak naprawdę AZS to choroba obniżająca jakość życia całej rodziny, więc trzeba wyjątkowo dbać o osobę nią dotkniętą, w szczególności jeżeli jest to dziecko.

Dzieci od najmłodszychodpoczywająca kobieta lat muszą być nauczone zasad pielęgnacji skóry atopowej oraz wiedzieć, jakich alergenów muszą unikać. Odpowiednia pielęgnacja z czasem stanie się nawykiem, co złagodzi również dolegliwości towarzyszące chorobie. Podobnie sprawa ma się w przypadku dorosłych – regularne natłuszczanie skóry, odpowiednia dieta i minimalizowanie ilości stresu powinny zmniejszyć objawy AZS.

Choroby nie należy się wstydzić, nie wynika ona przecież z zaniedbań i nie jest również zaraźliwa. Ponieważ może budzić zainteresowanie lub nieuzasadnione obawy innych osób, nie przejmujmy się pytaniami tylko informujmy na jaką dolegliwość cierpimy my lub nasze dziecko i że nie jest ona zaraźliwa. Większość tego typu pytań to tak naprawdę lęk przed nieznanym lub obawa o własne zdrowie, udzielajmy więc cierpliwie niezbędnych odpowiedzi na temat choroby.

Małgorzata Ptak