ABC alergii TYPOWE OBJAWY ALERGII

Chore spojówki – czy to alergia?

Chore spojówki – czy to alergia?

Niełatwo z całą pewnością stwierdzić, czy nasz problem to na pewno alergia czy po prostu zespół suchego oka czy może zapalenie spojówek wywołane bakteriami, grzybami, wirusami.

Przyczyny zapalenia spojówek

Przyczyn przekrwienia oka jest wiele, jednak zazwyczaj świadczą one o jakiejś nieprawidłowości jego funkcjonowania. Przyczyną zapalenia spojówek tego niekoniecznie jest alergia, ale również podrażnienie poprzez pył, dym, wiatr, kosmetyki, suche powietrze o wysokiej temperaturze. Może pojawić się również po przetarciu oczu palcami z przyprawami czy sokiem niektórych roślin. Czynniki te zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznej.

Zapalenie spojówek może towarzyszyć również takim chorobom, jak: różyczka, odra, świnka, grypa, dlatego warto przede wszystkim udać się najpierw do lekarza ogólnego, zamiast czekać na wizytę u alergologa. Do niego udamy się na końcu, po wyeliminowaniu niealergicznych przyczyn zapalenia spojówek.

Wiosenne zapalenie spojówek

Chore spojówki – czy to alergia?Jeśli zapalenie spojówek pojawia się regularnie w określonej porze roku (na przykład wiosną), z dużym prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że za chorobą stoi alergia.

W przypadku często występującego sezonowego alergicznego zapalenia spojówek wystarczy wywiad i wykrywające alergię testy skórne, potwierdzające diagnozę po wywiadzie lekarza.

Przy przewlekłym alergicznym zapaleniu spojówek, związanym z nadwrażliwością na roztocze kurzu domowego, grzyby, sierść, testy skórne nie zawsze są dodatnie – mimo ewidentnej reakcji oka na wymienione alergeny.

Jeśli nasze oczy pozostają przekrwione i swędzące, choć wyeliminowaliśmy przyczyny niealergiczne, a testy nadal nie wskazują, na co możemy być uczuleni, należy nalegać na powtórzenie testów, na przykład metodą in vitro. Można również nalegać na zbadanie łez pod kątem obecności przeciwciał świadczących o alergii lub wykonać tzw. prowokacyjne testy dospojówkowe w wyspecjalizowanych ośrodkach alergologicznych.

W międzyczasie starajmy się zmienić tryb życia – unikać podrażnień oczu, częściej przemywać je chłodną, czystą wodą, nie nosić szkieł kontaktowych, ograniczyć czytanie, siedzenie przed komputerem. Raz na godzinę należy poświecić pięć minut na to, by oczy odpoczęły – zamknąć je, odchylić głowę do tyłu, położyć na nich kompres z rumianku lub herbaty.

Zespół suchego oka

Brak łez może być również jedną z przyczyn zapalenia spojówek. Powierzchnia oka przesusza się, stając się łatwiej dostępna dla zanieczyszczeń, bardziej narażona jest na podrażnienia.

Chore spojówki – czy to alergia?Do rozpoznania zespołu suchego oka wystarczy zrobić prosty test, polegający na położeniu na odwiniętej dolnej powiece paska z bibułki. Po 5 min okulista sprawdza, do jakiego poziomu pasek nasączył się łzami, i na tej podstawie stawia diagnozę. Można też barwić spojówkę np. różem bengalskim czy zielenią lizaminy i oceniać stan oka pod lampą szczelinową.

Zaczerwienionych, podrażnionych oczu nie należy leczyć samemu, kierując się opinią znajomych. Pamiętajmy – przyczyn tego stanu jest wiele, a to, co pomogło przyjacielowi, niekoniecznie wyleczy nas samych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *