Wszędobylskie akrylany

Tworzywa akrylowe: poliakrylany, metakrylan akrylu, akronitryl, kopolimery, postać amfoteryczna*… długo tak można, ale wszystkie te nazwy zwykłemu śmiertelnikowi nie mówią nic. Użyjmy ogólnej nazwy: tworzywa akrylowe i sprawdźmy, co to takiego.

Tworzywa akrylowe to tworzywa sztuczne produkowane na bazie akrylanów, ujmując rzecz najogólniej. Na skalę przemysłową produkowane są od początku XX wieku. Dziś można je znaleźć tak naprawdę we wszystkim.

W przemyśle budowlanym wykorzystywane są do produkcji armatury przemysłowej i łazienkowej, szkła.

W przemyśle spożywczym do produkcji opakowań, stosowane także w przemyśle motoryzacyjnym, zabawkarskim, papierniczym. Produkuje się z nich soczewki kontaktowe, aparaty słuchowe, cement kostny dla celów ortopedycznych, stosowane są w protetyce dentystycznej.

Człowiek kontra tworzywa akrylowe

U osób narażonych na długotrwały kontakt z akrylanami występują czasem bardzo niepożądane reakcje.

Podrażnienie spojówek, układu oddechowego, co może prowadzić nawet do utraty przytomności i do zapaści. U niektórych osób podnosi się poziom cholesterolu. Na te przypadłości narażeni są głównie ci, którzy mają kontakt bezpośredni z akrylanami – osoby pracujące przy jego produkcji.

Akrylany mają jednak również działanie uczulające. I to dotyczy już wszystkich, którzy mają jakikolwiek z nimi kontakt, czyli każdego z nas.

Objawy uczulenia na tworzywa akrylowe

Wszędobylskie akrylanyTo przede wszystkim zmiany skórne:

  • pokrzywka,
  • ciężkie zmiany wypryskowe skóry, włącznie z głębokim rogowaceniem i zmianami troficznymi paznokci.
    To dotyczy głównie pań stosujących tzw. tipsy akrylowe.
    Sporadycznie zdarzają się również
  • zapalenie spojówek,
  • śluzówek nosa
  • napady duszności.

Kto wie, czy wysypka na rękach, którą zauważyliśmy przedwczoraj nie jest skutkiem kontaktu z taśmą do klejenia paczek, albo super kleju, którym naprawialiśmy rurę.