KOSMETYKI Życie z alergią
Czy niewinny rumieniec na twarzy może przerodzić się w zmiany chorobowe?

Dermatolog dr B. Pytrus przybliża problem trądziku różowatego i wyjaśnia jaka pielęgnacja jest najlepsza przy tego typu problemach.
Trądzik różowaty (rosacea) jest przewlekłym schorzeniem charakteryzującym się nawracającymi epizodami zaczerwienienia w obrębie twarzy, rumieniem, obecnością grudek, krost, teleangiektazji oraz zmian przerostowych.
Występuje u ok. 10% populacji, a u ponad 80% pacjentów głównymi objawami są zmiany naczyniowe (rumień, teleangiektazje).
Pojawia się częściej u pacjentów z I, II fototypem skóry, niebieskimi oczami i jasnymi włosami. Zmiany naczyniowe rozpoczynają się przeważnie w wieku 30-40 lat, częściej u kobiet niż u mężczyzn. Wielu autorów uważa, że podłoże zmian stanowią zaburzenia łojotokowe współistniejące ze zmianami naczyniowymi.
TR *jest chorobą zapalną*, a odczyn zapalny odgrywa podstawową rolę w powstawaniu zmian chorobowych.
Wczesny okres TR zaliczany jest do nerwic naczynioruchowych skóry i na wiele lat może wyprzedzać rozwój utrwalonych zmian w przebiegu choroby. Pierwsze objawy obserwujemy u kobiet około 20 roku życia, szczególnie jeśli dochodziło do nadmiernej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Pacjentki często skarżą się początkowo na nietolerancję kosmetyków.
Dominującym objawem w tym okresie jest napadowe czerwienienie twarzy (flushing) pod wpływem czynników miejscowych i ogólnych. Zwiększony przepływ krwi i rozszerzenie naczyń krwionośnych może także być spowodowane czynnikami hormonalnymi oraz zaburzeniami ze strony przewodu pokarmowego. Przy nasileniu procesu chorobowego dochodzi do wytworzenia torbieli łojowych i przerostu tkanki łącznej, zwłaszcza na nosie. Nie obserwuje się występowania zaskórników. Ta ciężka postać TR dotyczy najczęściej mężczyzn.
Do czynników wyzwalających powstawanie rumienia, a w konsekwencji zaostrzenie choroby należą:
- słońce,
- stres,
- wysoka i niska temperatura,
- alkohol,
- pikantne potrawy,
- wysiłkowe ćwiczenia gimnastyczne,
- nadmierna suchość lub wilgotność powietrza,
- kosmetyki do pielęgnacji twarzy, leki (kortykosteroidy, leki rozszerzające naczynia, niektóre leki obniżające poziom cholesterolu)
*Do najczęstszych przyczyn trądziku różowatego należą*:
- Predyspozycje genetyczne-dodatni wywiad w kierunku TR, częste występowanie zaczerwienienia twarzy lub epizodyczny rumień.
- Zaburzenia naczynioruchowe w powierzchownych naczyniach skóry twarzy – rozszerzenie naczyń i rumień mogą być spowodowane wzmożonym wydzielaniem enkefalin i endorfin.
- Czynniki psychogenne – wśród chorych przeważają neurotycy, psychastenicy i osoby którym towarzyszy często uczucie lęku, niepokoju i zagrożenia.
- Zaburzenia hormonalne – zmienność objawów chorobowych TR w zależności od fazy cyklu miesiączkowego, stany przedklimakteryczny i klimakterium, nasilenie po gestagenowych środkach antykoncepcyjnych.
- Schorzenie przewodu pokarmowego – zaburzenia procesu trawienia, w tym nieżyt żołądka i przewlekłe zaparcia, zaostrzenie choroby po błędach dietetycznych, rola zakażenia Helicobacter pylori jest wielokrotnie podkreślana.
- Podłoże łojotokowe – zmiany chorobowe w TR lokalizują się w okolicach łojotokowych, występują rzadziej u osób z nadmierną czynnością gruczołów łojowych (postać przerosła i piorunująca TR).
Ze względu na różnorodność zmian skórnych, możliwość ich ewolucji i współistnienia oraz istnienia form przejściowych wyróżniamy następujące postaci TR:
- rumieniowo-naczyniowy – charakteryzuje się przejściowym lub utrwalonym rumieniem w centralnej części twarzy (czoło, nos, policzki), często występują teleangiektazje, choć nie zawsze są obecne, występuje obrzęk, pieczenie, złuszczanie naskórka, może powstawać rumień czynnościowy pod wpływem różnych bodźców.
• grudkowo-krostkowy – występuje tu utrwalony rumień oraz okresowo pojawiające się grudki zapalne lub krosty.
• przerostowy – występuje pogrubienie skóry, zmiany guzkowe i guzowate, powiększenie i zniekształcenie części twarzy ze względu na przerost tkanki łącznej, występują teleagiektazje, zmiany najczęściej lokalizują się na nosie.
• oczny – występuje podrażnienie spojówek, uczucie ciała obcego, łzawienie, przekrwienie spojówek, pieczenie, suchość, światłowstręt, widoczne są teleangiektazje w obrębie spojówek oraz zaczerwienienie powiek, objawy mogą wyprzedzać zmiany skórne.
Leczenie
TR jest przewlekła chorobą, wymagającą długotrwałego leczenia. Wybór metody powinien zależeć od nasilenia zmian chorobowych, przypuszczalnych czynników wywołujących, wieku, płci oraz wrażliwości skóry. Pacjenci przede wszystkim powinni być pouczeni na temat unikania czynników prowokujących, takich jak –
- alkohol,
- gorące lub pikantne potrawy,
- ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe
- na temat odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych.
Ważny jest odpowiedni dobór kosmetyków oraz makijaż kamuflujący jako cenne uzupełnienie każdej terapii. Ponadto konieczne jest opanowanie stresu emocjonalnego.
Leczenie miejscowe jest leczeniem podstawowym i u wielu pacjentów wystarczającym. W przypadkach średnich i ciężkich oraz w odmianie ocznej zaleca się leczenie ogólne, które trwa zwykle kilka miesięcy, aż do osiągnięcia zadowalających rezultatów.
Preparaty miejscowe należą do tej samej grupy co stosowane w leczeniu trądziku zwykłego. Należy jednak pamiętać, że skóra u osób z TR jest zdecydowanie bardziej delikatna, wrażliwa i bardzo skłonna do powstawania odczynu rumieniowego.
Leczenie uzupełniające
- Lasero- i światłoterapia- zabiegi likwidacji teleangiektazji i rumienia z zastosowaniem IPL (Intensywne Źródło Swiatła) oraz lasery barwnikowe, diodowe, KTP, natomiast zmiany przerosłe można usuwać laserem CO2 lub laserem frakcyjnym
- Witaminy – doustne podawanie witamin o działaniu przeciwłojotokowym PP i B2
- Leki uszczelniające ścianę naczyń krwionośnych: trokserutyna, kasztanowiec
Pielęgnacja skóry
- Preparaty dla skóry wrażliwej ze skłonnością do rozszerzonych naczyń i rumienia – kremy z witaminą C, E, K, z kwasem hialuronowym, alantoiną, pantenolem, algami morskimi, miłorzębem
- Fotoprotekcja przez cały rok
- Stosowanie preparatów hipoalergicznych, wód termalnych, łagodnych kremów i emulsji
- Unikanie kosmetyków z alkoholem, mentolem, lanoliną
- Peeling enzymatyczny (zwiększy skuteczność stosowanych kosmeceutyków)
Unikaj przy skórze naczyniowej lub trądziku różowatym
- Eksfoliacji z zastosowaniem mocnych kwasów, np. salicylowago
- Zabiegów rozgrzewających
- Światłoterapii
- Zabiegów z użyciem kosmetyków, w składzie których występuje: alkohol etylowy, lanolina, glikol propylenowy
- Zabiegi, podczas których dochodzi do tarcia lub ucisku skóry
Co stosować? – propozycja Biodermy
Specjalizująca się w specyfikach dermatologicznych firma Bioderma proponuje produkty Laboratoire Dermatologique, np. krem aktywny Sensibio AR dla skóry z problemami naczynkowymi.
Zawiera on opatentowany przez Biodermę kompleks roślinny ROSACTIV, który działa na główną przyczynę powstawania rumienia – czyli hamuje syntezę VEGF. Kompleks ten tworzą: zielona herbata, ziarna soi i miłorząb japoński, które zapobiegają powstawaniu rumienia i zmniejszają jego intensywność na wszystkich etapach tworzenia się. Sensibio AR zawiera także takie składniki jak enoxolon, alantoinę oraz olej canola, które posiadają natychmiastowe działanie łagodzące. Ponadto Sensibio AR zapewnia doskonałe nawilżenie, dzięki obecności składników takich jak Fitosterol Avocado, Hydroxyprolina czy Gliceryna.
Inną propozycją jest też Photoderm AR – krem tonujący dla skóry z problemami naczyniowymi. Zapewnia optymalną ochronę przed promieniowaniem UVA–UVB, dzięki połączeniu nowego systemu filtrów z kompleksem Bioprotection®, który pobudza naturalny system obronny skóry oraz chroni przed zmianami w obrębie DNA. Formuła kremu zostawała wzbogacona kompleksem Rosactiv®, który chroni i uszczelnia naczynka krwionośne oraz zapobiega powstawaniu trwałego zaczerwienienia skóry. Chroni skórę wrażliwą i delikatną, często zaczerwienioną i z widocznymi naczynkami przed szkodliwym działaniem słońca (UVB–UVA). Dodatkowo Phoroderm AR posiada działanie łagodzące i zmniejszające przekrwienie. Krem ma delikatny, naturalny kolor, który pozwala zatuszować zaczerwienienie skóry oraz innego rodzaju zmiany skórne. Preparat zalecany jest w przypadkach umiarkowanego i silnego nasłonecznienia. Nie zawiera środków zapachowych, które mogłyby uczulić wrażliwą skórę naczyniową. Jest ponadto fototrwały i wodoodporny.
Żródło: “Bioderma”, www.bioderma.com/pl/nc/produkty/nowosci.html
« Czosnek – pomocny także w alergii