Rumień

Ze względu na różnorodność zmian skórnych, możliwość ich ewolucji i współistnienia oraz istnienia form przejściowych wyróżniamy następujące postaci TR:

 • rumieniowo-naczyniowy – charakteryzuje się przejściowym lub utrwalonym rumieniem w centralnej części twarzy (czoło, nos, policzki), często występują teleangiektazje, choć nie zawsze są obecne, występuje obrzęk, pieczenie, złuszczanie naskórka, może powstawać rumień czynnościowy pod wpływem różnych bodźców.
  grudkowo-krostkowy – występuje tu utrwalony rumień oraz okresowo pojawiające się grudki zapalne lub krosty.
  przerostowy – występuje pogrubienie skóry, zmiany guzkowe i guzowate, powiększenie i zniekształcenie części twarzy ze względu na przerost tkanki łącznej, występują teleagiektazje, zmiany najczęściej lokalizują się na nosie.
  oczny – występuje podrażnienie spojówek, uczucie ciała obcego, łzawienie, przekrwienie spojówek, pieczenie, suchość, światłowstręt, widoczne są teleangiektazje w obrębie spojówek oraz zaczerwienienie powiek, objawy mogą wyprzedzać zmiany skórne.

Leczenie
TR jest przewlekła chorobą, wymagającą długotrwałego leczenia. Wybór metody powinien zależeć od nasilenia zmian chorobowych, przypuszczalnych czynników wywołujących, wieku, płci oraz wrażliwości skóry. Pacjenci przede wszystkim powinni być pouczeni na temat unikania czynników prowokujących, takich jak –

 • alkohol,
 • gorące lub pikantne potrawy,
 • ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe
 • na temat odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych.

Ważny jest odpowiedni dobór kosmetyków oraz makijaż kamuflujący jako cenne uzupełnienie każdej terapii. Ponadto konieczne jest opanowanie stresu emocjonalnego.
Leczenie miejscowe jest leczeniem podstawowym i u wielu pacjentów wystarczającym. W przypadkach średnich i ciężkich oraz w odmianie ocznej zaleca się leczenie ogólne, które trwa zwykle kilka miesięcy, aż do osiągnięcia zadowalających rezultatów.
Preparaty miejscowe należą do tej samej grupy co stosowane w leczeniu trądziku zwykłego. Należy jednak pamiętać, że skóra u osób z TR jest zdecydowanie bardziej delikatna, wrażliwa i bardzo skłonna do powstawania odczynu rumieniowego.