Chore spojówki – czy to alergia?

Jeśli nasze oczy pozostają przekrwione i swędzące, choć wyeliminowaliśmy przyczyny niealergiczne, a testy nadal nie wskazują, na co możemy być uczuleni, należy nalegać na powtórzenie testów, na przykład metodą in vitro. Można również nalegać na zbadanie łez pod kątem obecności przeciwciał świadczących o alergii lub wykonać tzw. prowokacyjne testy dospojówkowe w wyspecjalizowanych ośrodkach alergologicznych.

W międzyczasie starajmy się zmienić tryb życia – unikać podrażnień oczu, częściej przemywać je chłodną, czystą wodą, nie nosić szkieł kontaktowych, ograniczyć czytanie, siedzenie przed komputerem. Raz na godzinę należy poświecić pięć minut na to, by oczy odpoczęły – zamknąć je, odchylić głowę do tyłu, położyć na nich kompres z rumianku lub herbaty.

Zespół suchego oka

Brak łez może być również jedną z przyczyn zapalenia spojówek. Powierzchnia oka przesusza się, stając się łatwiej dostępna dla zanieczyszczeń, bardziej narażona jest na podrażnienia.

Chore spojówki – czy to alergia?Do rozpoznania zespołu suchego oka wystarczy zrobić prosty test, polegający na położeniu na odwiniętej dolnej powiece paska z bibułki. Po 5 min okulista sprawdza, do jakiego poziomu pasek nasączył się łzami, i na tej podstawie stawia diagnozę. Można też barwić spojówkę np. różem bengalskim czy zielenią lizaminy i oceniać stan oka pod lampą szczelinową.

Zaczerwienionych, podrażnionych oczu nie należy leczyć samemu, kierując się opinią znajomych. Pamiętajmy – przyczyn tego stanu jest wiele, a to, co pomogło przyjacielowi, niekoniecznie wyleczy nas samych.