Alergie skórne PRZYCZYNY

Alergia skórna u dzieci

alergia-skorna-u-dzieci

Skóra dziecka jest o wiele bardziej wrażliwa niż osób dorosłych. Co zrobić, gdy pojawi się alergia skórna u dzieci?

Przyczyny uczuleń skórnych

Delikatna skóra dzieci jest wrażliwa na wszelkie czynniki. Problemy skórne maluchów występują coraz częściej. Obserwuje się je także u niemowląt. Przyczyn alergii możemy szukać wszędzie. Wystarczy proszek do prania czy nieodpowiedni kosmetyk, zbyt silny dla dziecka, aby wywołać objawy uczulenia. Starajmy się nie zmieniać marki pieluszek czy kosmetyków myjących, jeśli skóra dziecka je w pełni toleruje. Inny skład produktu może wywołać reakcję alergiczną. Źródłem alergii skórnej mogą być także produkty spożywcze. Powodem bywają także geny. Ryzyko alergii skórny wzrasta, jeśli jedno z rodziców ma problemy z tego typu uczuleniem.

Alergia skórna u dzieci

Alergia skórna u dzieci może mieć różną postać. U maluchów może pojawić się pieluszkowe zapalenie skóry, które objawia się zaczerwienieniem. Noszenie zbyt ściśle przylegającej do ciała pieluchy może skończyć się odparzeniem. Alergia miewa także postać łuszczenia, zwykle na zgięciach kolan czy łokci. To jeden z objawów atopowego zapalenia skóry. Schorzenie to często diagnozuje się u dzieci. Kontaktowe zapalenie skóry może wystąpić po kontakcie z kosmetykiem. W miejscu jego aplikacji zwykle obserwuje się wtedy grudki, zaczerwienienie i obrzęk. Pokrzywka to także jedna z przypadłości skórnych, która pojawia się często jako reakcja na alergeny pokarmowe takie jak mleko, cytrusy czy orzechy.

Sposoby na alergię skórną dzieci

alergia

Na suchą i podrażnioną skórę dziecka odpowiednie są preparaty nawilżające i łagodzące stan zapalny. Emolienty to grupa kosmetyków, które polecane są przy atopowym zapaleniu skóry i wszelkich stanach zapalnych. Uzupełniają ochronę płaszcza lipidowego skóry i zapobiegają utracie wody. Skóra dziecka ma szansę szybszej regeneracji. Właściwe produkty redukują uporczywy świąd. Dzieci nie drapią się tak często, co zmniejsza ryzyko niebezpiecznych zakażeń skóry. Przy alergicznej skórze warto zadbać o pościel z delikatnych i hipoalergicznych tworzyw oraz ubranka z tkanin, które są naturalne i bezpieczne dla ciała. W przypadku objawów z powodu produktów spożywczych, należy unikać ich jedzenie w codziennej diecie.

Alergia skórna u dzieci może być dokuczliwa i bolesna. Odpowiednie kosmetyki i dbanie o skórę złagodzą wszelkie objawy i poprawią stan skóry maluchów.