najczestsze-przyczyny-pokrzywki-u-dzieci

Swędzące zmiany skórne u malucha to bardzo często objaw pokrzywki. Najczęstsze przyczyny pokrzywki u dzieci mogą dotyczyć zarówno układu pokarmowego jak i oddechowego.

Charakterystyka pokrzywki

Pokrzywka to choroba skórna. Charakteryzuje się takimi zmianami skórnymi jak rumień i swędzące bąble. Wyprysk, pojawiający się na ciele przypomina poparzenie pokrzywą, stąd nazwa choroby. Wykwity mają jasne, różowe bądź czerwone zabarwienie. Mogą być niewielkie bądź nawet kilkunastocentymetrowe. Pokrzywka występuje u dzieci dość często. Może być dziedziczona, co wiąże się z niedoborem białek w układzie immunologicznym. Różne zabiegi czy urazy mogą wyzwolić dermatozę, co skutkuje nasilonym obrzękiem skórnym.

Alergiczne przyczyny pokrzywki u dzieci

Istnieją różne rodzaje pokrzywki, co związane jest z jej objawami. Do najczęstszych należy alergia pokarmowa oraz leki. Niektóre pokarmy, takie jak ryby czy sery, zawierają bakterie, wytwarzające histaminę. Właśnie ten związek, w dużych ilościach bywa szkodliwy dla naszego organizmu, a w szczególności dzieci. Wszelkie dodatki, które wykorzystuje się przy produkcji żywności także są przyczynami uczuleń. Dużą grupę stanowią również leki. Substancje w nich zawarte, w szczególności penicylina może powodować reakcje alergiczne. Podobnie działają niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Inne przyczyny powstawania pokrzywki

Pokrzywkę może wywołać stres bądź wysiłek fizyczny. Wszelkie bodźce fizyczne takie jak otarcia, ucisk skóry także przyczyniają się do zmian na ciele. Wyprysk może być efektem zimna bądź nasłonecznienia. Ta znana dermatoza często towarzyszy różnym infekcjom i chorobom. Lista jest bardzo długa, a leczenie takich objawów może być długotrwałe. Pokrzywka może towarzyszyć chorobom zakaźnym, autoimmunologicznym a nawet nowotworów takich jak chłoniaki.

Leczenie pokrzywki

pokrzywka

Przy leczeniu pokrzywki stosuje się głównie leki przeciwhistaminowe. W przypadku pokrzywki alergicznej, objawy często mijają po dobie, jednak choroba jest uciążliwa ze względu na bolesne i swędzące bąble, więc wymaga ona leczenia. Taka terapia powinna być kontrolowana przez lekarza. Skóra dziecka jest niezwykle wrażliwa, więc nigdy nie próbujmy wyleczyć pokrzywki bez konsultacji ze specjalistą medycznym.

Przyczyny pokrzywki bywają różne. Wszelkie zmiany i stany zapalne skóry naszego dziecka są sygnałem alarmowym. Mogą być tylko chwilową reakcją alergiczną a w niektórych przypadkach przewlekłą chorobą. Obserwujmy zatem skórę naszego dziecka, pamiętając o czynnikach, które mogą przyczyniać się do powstania pokrzywki.