alergia-na-pierze

Pierze to tradycyjne wypełnienie kołder i poduszek. Co zrobić w sytuacji, gdy pojawia się alergia na pierze?

Puchowe kołdry i poduszki

Osoby pochodzące ze wsi być może kiedyś uczestniczyły w tzw. darciu pierza. Z lekkiego puchu wykonywano tradycyjne poduszki i kołdry, które były najlepszą pościelą. Pierzyny sprawdzały się w zimowe dni. W obecnych czasach możemy kupić pierzaste kołdry i poduszki, wykonane z naturalnych piór oraz tych sztucznych. Choć sen w takiej pościeli jest miły i przyjemny, dla niektórych może okazać się prawdziwym koszmarem.

Alergia na pierze

Alergia na pierze występuje dość rzadko. Ptasie pióra jako wypełnienie pościeli, mogą być powodem objawów alergii takich jak uciążliwy katar, kichanie czy problemy z układem oddechowym. Przewlekły katar może przerodzić się w zapalenie zatok, których leczenie może być uciążliwe. Nie należy więc ignorować niepokojących sygnałów. Gdy za każdym razem po położeniu się do łóżka nie możemy zasnąć z powodu ciągłego kichania, może okazać się, że mamy alergię na pierze. W sprawdzeniu naszych obaw pomogą skórne testy alergiczne, które wykonamy u alergologa. Uczulać mogą także sztuczne pióra. Źródłem alergii najczęściej nie jest same pierze, ale roztocza kurzu, które się na nim znajdują. To właśnie kurz osiadający się na piórach może być przyczyną objawów uczulenia. W takiej sytuacji nie ma znaczenia czy wypełnienie naszych poduszek jest naturalne czy też nie.

Co z tą pościelą?

pierze

W przypadku alergii na pierze warto wymienić kołdry i poduszki na te hipoalergiczne, wykonane z innych tworzyw niż ptasie pióra. Producenci oferują mnóstwo różnej pościeli, którą dostosujemy do naszych potrzeb. Pościel wymaga także regularnego czyszczenia, które usunie roztocza kurzu. Istnieją specjalne punkty, gdzie czyszczą nawet pierzaste poduszki. Piorąc pościel warto pamiętać o nie niższej temperaturze niż 60 stopni i dokładnym jej wysuszeniu. Warto często wietrzyć sypialnię oraz samą pościel.

Choć coraz częściej wybieramy inne wypełnienia poduszek niż ptasie pióra, alergia na pierze może pojawić się choćby przy kontakcie z ptakami. Uczulać mogą nie tylko roztocza ale suchy pokarm dla ptaków. Pamiętajmy, że w większości przypadków winowajcą są roztocza kurzu a nie same pierze. Alergicy powinni oczywiście wybierać pościel odpowiednią dla ich zdrowia. Umożliwi ona spokojny sen, bez uciążliwych objawów alergii.