anafilaksja

Reakcje alergiczne, będące rezultatem kontaktu organizmu ludzkiego z alergenem mogą być bardzo niebezpieczne. Najlepszym tego przykładem jest wstrząs anafilaktyczny. Czym jest anafilaksja?

Dlaczego organizm reaguje na alergeny?

Każdy organizm ludzki może inaczej zareagować na dany alergen. Reakcja alergiczna jest pewnego rodzaju obroną organizmu przed szkodliwymi dla niego czynnikami. Taka odpowiedź może wystąpić po kontakcie z alergenami wziewnymi, pokarmowymi czy skórnymi. Niektórzy mogą być uczuleni na dane produkty a inni nie. Wszystko zależy od różnych predyspozycji i pracy naszego ciała.

Czym jest anafilaksja?

Anafilaksja jest nagłą reakcją alergiczną. Może wystąpić po kontakcie z niewielką ilością alergenu, np. danego produktu spożywczego czy jadu owada. Wstrząs anafilaktyczny dotyka nie tylko osoby uczulone. Reakcje są ogólnoustrojowe, dotyczą całego organizmu osoby uczulonej. Najczęściej pojawiające się objawy to swędzenie, problemy z oddychaniem, wysypka oraz spadek ciśnienia tętniczego krwi. Przy anafilaksji może dojść do omdlenia a nawet zaniku funkcji życiowych i śmierci. Proteiny z białych krwinek uwalniają się z organizmu człowieka, przez co dochodzi do silnego wstrząsu.

Kto jest w grupie ryzyka?

Osoby chore na astmę, alergiczny nieżyt nosa czy atopowe zapalenie skóry znajdują się w grupie ryzyka. Duża ilość tkanek tucznych w ciele także podnosi ryzyko wystąpienia anafilaksji. Alergicy uczuleni na jad owadów i niektóre leki powinni mieć się na baczności, ponieważ kontakt z tymi alergenami bardzo często skutkuje wstrząsem anafilaktycznym.

Co zrobić w przypadku anafilaksji?

zastrzyk

Tego typu reakcja jest bardzo silna i może wystąpić w najmniej spodziewanym momencie. Kluczową rolę odgrywa szybka pomoc, która jest w stanie uratować ludzkie życie. W przypadku anafilaksji wzywa się pogotowie ratunkowe i podaje się domięśniowy zastrzyk z adrenaliny. Substancja ta działając, niweluje objawy reakcji alergicznej. Jeśli nie ustępują, zastrzyk można powtórzyć. Osoby uczulone, zagrożone wystąpieniem wstrząsu anafilaktycznego powinny być świadome o wysokości niebezpieczeństwa. Popadnie adrenaliny na czas jest w stanie zapobiec tragicznym skutkom anafilaksji.

Anafilaksja to poważna reakcja alergiczna. Mimo wielu kampanii społecznych, wiedza na temat pomocy przy wstrząsie anafilaktycznym jest zbyt mała. Ktokolwiek z naszego otoczenia może potrzebować takiej pomocy, a nasza szybka reakcja jest w stanie uratować ludzkie życie. Nie zapominajmy więc o zagrożeniu, jakie niesie ze sobą alergia.