PODRÓŻ I WAKACJE Życie z alergią

Alergia na wakacjach – wybierz czas i miejsce

Aktywni z astmą

Przed wyjazdem dobrze jest zapoznać się z kalendarzem pyleń, nieodzownym atrybut alergika, a najlepiej prześledzić prognozy pyleń. Alergia na wakacjach – wybierz czas i miejsce.

W ten sposób dobierzemy odpowiedni dla siebie termin, który zależy równie od rodzaju alergii, na jaką cierpimy. Jeśli mamy uczulenie na pyłki traw i drzew, to najlepiej zaplanować wyjazd wówczas, gdy pylenie jest niższe w danym regionie kraju.

Z aneksem kuchennym czy bez?

Wakacje z alergiąJeżeli cierpimy na alergię pokarmową, zapewne w łatwy sposób wyeliminujemy z diety uczulające produkty, co wiąże się z samodzielnym przyrządzaniem posiłków.

Jeśli wybierając się na wypoczynek chcemy odpocząć od gotowania, najlepiej wyjechać poza sezonem. Może uda nam się wtedy namówić kucharkę, by uwzględniła dietę alergika.

Alergia na wakacjach – morze czy góry?

Wybór miejsca przysparza najwięcej trudności, bo do wyboru mamy morze lub góry – miejsca najbezpieczniejsze, choć każde także ma swoje „ale”. Nad morzem stężenie pyłków jest mniejsze, jeśli planujemy mieszkać blisko brzegu, w głębi lądu stężenie jest podobne.

Czasem jednak możemy być zaskoczeni tym, że zmiana klimatu zbawiennie wpływa na nasze samopoczucie, a przecież nie spędzaliśmy całego urlopu nad brzegiem morza. Górskie powietrze filtrowane zielonymi płucami drzew z reguły wpływa na poprawę stanu zdrowia.

Wakacje z alergiąBardzo dobry efekt dają spacery po górskich dróżkach i ruch na rześkim górskim powietrzu. Stężenie alergenów spada dopiero w wyższych partiach, tam gdzie nie ma już kwitnących łąk.

Na pewno śledząc prognozy dla alergików można trafnie wybrać termin, jak i miejsce wakacyjnego pobytu. Jeśli nie jesteśmy amatorami słonecznych kąpieli podróż zaplanujmy po okresie intensywnego pylenia roślin.