PODRÓŻ I WAKACJE Życie z alergią

Jechać, nie jechać – jak wybrać optymalne miejsce noclegów?

Wakacje z alergią

Nie możemy? Dlaczego? Bo jesteśmy chorzy? Bo mamy alergię? Nie jesteśmy odosobnionymi przypadkami. Alergia to przecież choroba cywilizacyjna!

I z tej prostej przyczyny jesteśmy klientami pożądanymi przez biura podróży, właścicieli hoteli i pensjonatów czy przewoźników.

Dbają o nas. Jedni podejmują nieśmiałe próby, które wyglądają czasem, jakby błądzili we mgle. Inni idą na całość i wprost przychylają nam nieba. Wyjazd nie jest już dziś problemem tak wielkim, jak jeszcze 10 lat temu.

Do konkretów

Najbardziej, w związku z podróżami, obawiamy się środków lokomocji i oczywiście miejsc, w których przyjdzie nam nocować.

Tam, gdzie to możliwe najwygodniej i najbezpieczniej jest pojechać własnym samochodem, najlepiej z klimatyzacją. Chyba że zamarzymy o wyprawie za Wielką Wodę, gdzie samochodem się przecież nie dostaniemy.

Wakacje z alergiąI tu możemy być raczej spokojni. Systemy filtrowania powietrza w samolotach praktycznie, przynajmniej oficjalnie, eliminują możliwość powstawania jakichkolwiek uczuleń. A na dodatek np. kanadyjskie linie Air Canada z myślą o alergikach planują wprowadzenie stref bez orzechów w swoich samolotach. Za nimi z pewnością pójdą inni, być może z innymi pomysłami.

A co z noclegiem?

Możliwości jest mnóstwo. Od małych rodzinnych pensjonatów, po wielkie, renomowane hotele. Wybierać możemy w ofertach polskich, europejskich, nawet amerykańskich ośrodków.

Przyjrzyjmy się najpierw naszemu podwórku.

Oferta w Polsce

Choć ośrodków, w których alergicy mogą odpocząć jest już naprawdę całe mnóstwo, to ich oferta, w większości przypadków, jest jeszcze dość enigmatyczna. Najczęściej zawiera się w jednym zdaniu: pokoje przyjazne alergikom. Co to oznacza?

Hotel dla alergikaPokój bez dywanu i zasłon. Specjalne antyalergiczne powłoczki na pościel lub pościel antyalergiczną. W bardziej wzbogaconej ofercie mamy jeszcze centralny odkurzacz lub urządzenia filtrujące powietrze z filtrami HEPA. Czasem możliwość ustalenia indywidualnej diety.

Wiele szczegółów trzeba uzgadniać przed przyjazdem, przy rezerwacji, jak na przykład dostarczenie do pokoju powłoczek czy pościeli antyalergicznej.

Trzeba jednak za to przyznać, że oferta spędzenia czasu przez cały rok jest naprawdę bardzo atrakcyjna.

Dla każdego coś miłego…

Rodziny z dziećmi właściwie w każdym ośrodku znajdą coś dla siebie. Nigdzie nie brak placów zabaw, specjalnych sal przeznaczonych dla maluchów. Czasem można nawet wynająć dla swojej pociechy opiekunkę, jeśli chcemy pobyć trochę tylko we dwoje.

W zależności od miejsca, które wybierzemy i pory roku mamy do wyboru kuligi, ogniska ,grill , lekcje tenisa, jazdy konnej, jazdy na nartach, czy modnego ostatnio, zwłaszcza wśród starszego pokolenia, nordic – walking, wycieczki. W wielu ośrodkach działają: fitness i sauna. Chyba nie ma już takiego, w którym nie można by wypożyczyć roweru, nart czy kajaka.

Restauracja dla alergikaJeśli lubimy bardziej kameralną atmosferę, wybierzemy rodzinny pensjonat, gdzie najczęściej nie ma żadnych problemów z ustaleniem menu tylko dla nas. Jeśli wolimy, żeby coś się działo możliwości również nam nie zabraknie.

Przy odrobinie wytrwałości w poszukiwaniach można znaleźć naprawdę ciekawą, kompleksową ofertę i pozbyć się wielu wątpliwości dotyczących połączenia naszej alergii z odpoczynkiem poza bezpiecznym domem. Ceny oferty wyspecjalizowanej zaczynają się od 55-65 zł/os (agroturystyka), 85 zł (hotele **, ***)