MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Pyłek topoli


uczulenie na topolę

Wysokie, strzeliste drzewo, które opiewane jest przez nostalgicznych poetów, bywa przyczyną reakcji alergicznych u wielu osób. Mowa oczywiście o topoli, której pyłek unosi się w powietrzu niczym puch.

W Polsce występują cztery jej gatunki: czarna, biała, osika i szara.

Topola jest drzewem liściastym, dwupiennym. Oznacza to, że występują dwie odmiany drzew – męskie i żeńskie. W okresie od marca do kwietnia kwitną odmiany męskie, zaś na przełomie maja i czerwca odmiany żeńskie. Kulminacja okresu pylenia następuje mniej więcej w połowie kwietnia.

Ads code goes here

topolaOwoc żeńskiej odmiany zaopatrzony jest w pęczek lekkiego, mięciutkiego puchu, co pozwala mu z łatwością szybować i przenosić się na duże odległości. Okres owocowania topoli (czyli czas, kiedy wytwarza ów śnieżnobiały puch) to okres, kiedy trawy również zaczynają pylić.

I chociaż w rzeczywistości topola uczula stosunkowo rzadko, a trawy alergizują najmocniej, to właśnie topola niesłusznie uważana jest za głównego winowajcę kataru, łzawienia oczu, duszności, zapalenia zatok i wszystkich innych oznak alergii w tym czasie.

Topola może wywołać reakcję krzyżową z wierzbą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij