Dieta eliminacyjna

Rygorystyczne podporządkowanie się diecie eliminacyjnej nie tylko ogranicza nadwrażliwość na składniki spożywcze czy wręcz eliminuje nasze alergiczne dolegliwości (takie jak duszności i opuchlizny, problemy z atopowa skórą i swędzącą pokrzywką, obrzękami krtani czy gardła, dolegliwościami jelitowo-żołądkowymi itp).

Często jest tez dla nas testem czy faktycznie dany alergen w żywności jest tym, o którym faktycznie sądzimy, że wywołuje objawy alergii.

Leczenie a dieta alergika

Polega na czasowym usunięciu z diety alergika szkodliwego alergenu pokarmowego, jakim jest

  • spożywany pokarm
  • grupa pokarmów pokrewnych biologicznie,
  • grupa pokarmów odmiennych (znacznie rzadziej).

Dieta eliminacyjna

Dieta jest konieczna podczas procesu odczulania (immunoterapii), a nawet podczas …pylenia niektórych roślin (alergie krzyżowe – łączące dolegliwości wziewne na pyłki bylin, traw, drzew z alergiami na warzywa, orzechy, owoce itp).

Alergia pokarmowa ujawnia się w cyklu życia najwcześniej i przybiera różne formy; wraz z wiekiem i prawidłowo prowadzonymi działaniami leczniczymi i zapobiegawczymi ustępuje całkowicie (dzieci wyrastają z alergii) lub przejawia się poprawą stanu zdrowia chorego (złagodzenie objawów). Nierzadko jednak zmienia formę przekształcając się w inne objawy alergii (tzw. marsz alergiczny). Zatem właściwe rozpoznanie i leczenie tej choroby w istotny sposób wpływa na jej przebieg.

 

Skuteczność diety alergika

Dieta wykluczająca ma sens wówczas, gdy stosujemy ją długotrwale (minimum – 3-6 miesięcy) i jest opracowana pod okiem lekarza. Czas stosowania diety jest jednak zależny od wieku chorego, skłonności rodzinnych do alergii, atopii, specyfiki żywienia.

Osoby nie tolerujące np. białka mleka nie powinny przechodzić z dnia na dzień na dietę wysokobiałkową opartą np. głównie na przetworach sojowych, bo jest ona także silnym alergenem, z czego dotąd nie zdawaliśmy sobie sprawy, dotychczas rzadko stosując ją w kuchni.

Podobnie jest w przypadku osób rezygnujących z mięsa na rzecz ryb i frutti di mare, które nierzadko wywołują silne duszności i opuchlizny jamy ustnej, gardła i krtani.

Dieta eliminacyjnaW przypadku dzieci niejednokrotnie lekarze radzą zrezygnowanie z jedzenia cytrusów na rzecz owoców krajowych sezonowych – warto je wprowadzać do stałego menu dawkując najpierw w małych porcjach, by latem uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości, szczególnie po zjedzeniu poziomek, malin czy truskawek.
Dieta eliminacyjna ma chronić ich pacjentów przed rozwojem wszelkich stanów niedoborowych w organizmie tj. niedożywienia, niedokrwistości, osteopenii (niska gęstość kości), zaburzeń immunologicznych, krzywicy itp.

 

Cel diety wykluczającej

W leczeniu nadwrażliwości pokarmowej przede wszystkim należy zadbać o usunięcie szkodliwego pokarmu
z diety czyli zlikwidowanie głównej przyczyny choroby. Inne cele to –

  • wyciszenie reakcji alergicznej i immunologicznej w obrębie przewodu pokarmowego i reakcji ogólnoustrojowej
  • zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia reakcji pseudoalergicznych, zależnych od składu biologicznego spożywanego pokarmu np. zawartości amin biogennych
  • poprawa regeneracji błony śluzowej przez uszczelnienie śluzówki oraz poprawa wchłaniania i trawienia
  • przywrócenie tolerancji na pokarm pierwotnie szkodliwy , co równoznaczne jest z wyzdrowieniem lub
    „wyrośnięciem z alergii”
  • służy w pierwszej kolejności ustaleniu związku przyczynowo-skutkowego między spożywanym pokarmem a stwierdzanymi objawami choroby

Dokreślić przyczyny

mleczkoDo ustalenia tego związku stosuje się tzw. próbę eliminacji–prowokacji wg Goldmana. Na okres 2-3 tygodni usuwa się z diety niektóre produkty spożywcze podejrzane o szkodliwość (mleko, czekolada,
soja, owoc itp.), a po uzyskaniu zadowalającej poprawy wraca się do diety stosowanej przed eliminacją, oceniając nawrót objawów, ich powtarzalność i odtwarzalność.