DOM ALERGIKA Życie z alergią

Alergik remontuje mieszkanie

Remont przy alergii

Możesz użyć właściwych środków i tak zorganizować prace i zaplanować przestrzeń, aby zapobiec reakcjom alergicznym we własnym mieszkaniu. Najpierw jednak musisz wiedzieć, co jest dla Ciebie bezpieczne.

Co jest pożądane w Twoim mieszkaniu?

Korek! To materiał głównie do wykończeń, jak najbardziej polecany dla alergików, ponieważ będzie składnikiem naturalnym i oddychającym w domu, a także odpornym na wilgoć i pleśń. Jeśli wiesz już, jakich składników w klejach możesz używać to warto wspomnieć, że do korka, tkanin oraz drewna i papieru najlepiej zastosować polioctanu winylu bez środków grzybobójczych.

Remont przy alergiiJednak jeśli Twoją przypadłością jest alergia na lateks zrezygnuj z niego, gdyż zawiera właśnie ten składnik. Ceramikę natomiast przymocuj klejami cementowymi, a do tapet zastosuj klajstry celulozowe rozcieńczane wodą.

Co na ścianie i podłodze?

Tapetując pokój używaj zmywalnych tapet papierowych, są najlepszym i praktycznym wyborem dla cierpiących na alergię. Pamiętaj też, żeby najpierw dokładnie usunąć poprzednią warstwę tapet i oczyścić ścianę, zanim przystąpisz do prac.

Jeśli chodzi o podłogę, to najlepszym rozwiązaniem jest parkiet pokryty lakierem akrylowym lub płytki ceramiczne, obie powierzchnie łatwo można umyć. Natomiast najgorsze dla alergików są dywany i wykładziny, które są rajem dla roztoczy. Panele również mogą zawierać uczulające kleje, a ponadto wykonane są ze sztucznych materiałów i w ich szczeliny dostaje się kurz i zabrudzenia.

Firany i zasłony u alergika

Zmieniając wystrój pokoju alergika pomyśl o zamianie firan i zasłon na dostępne w sprzedaży hipoalergiczne rolety, na których nie osadza się kurz. Jeśli jest to większy remont, to pomyśl też o innych udogodnieniach, np. ogrzewaniu.

Posiadasz grzejniki konwektorowe lub ogrzewanie kanałowe?

Remont przy alergiiPomyśl o nieco tańszej formie zachowania ciepła w Twoim domu, jednak tak, by zminimalizować ruch powietrza, który wywołuje np. ogrzewanie podłogowe (kurz unosi się ku górze i dodatkowo nasila alergię).

Do listy materiałów przyjaznych dla uczulonych dopisać należy jeszcze szkło, marmur i kamień, a także żwir i piasek oraz metale i oczywiście drewno jako składnik naturalny.