Alergia u dzieci CHOROBY ALERGICZNE I DIAGNOSTYKA

Dziecko a testy alergiczne

Testy alergiczne u dzieci

Skórne testy to jedna ze skuteczniejszych metod rozpoznawania alergii. Dzięki próbce antygenu, wprowadzonej do ciała przez nakłucie skóry specjalną igłą można po reakcji organizmu dowiedzieć się, czy dany czynnik wywołuje uczulenie.

Zanim zastanowimy się nad tym jak skusić nasze dziecko do zrobienia testów, przemyślmy wszystkie za i przeciw. Testy skórne bowiem są skuteczne, ale nie nieomylne, mają też swoje ograniczenia. Nie ma sensu przeprowadzać ich chociażby u dzieci poniżej 3 roku życia. Skóra małego dziecka jest mniej aktywna, w związku z czym ocena takiego testu nie będzie adekwatna do stanu rzeczywistego.

Przygotuj malca na test alergiczny

Testy alergiczne u dzieckaStrach dziecka przed ukłuciem igły może nam się wydać przesadzony (w końcu bardziej boli nabijanie sobie siniaków), nie powinniśmy jednak tego bagatelizować. Nie uspokoimy malucha, mówiąc mu, że jego niepokój jest śmieszny – jedynie zburzymy poczucie bezpieczeństwa, które powinien dawać rodzic. Musimy mieć świadomość jak ważny jest tutaj czynnik psychologiczny.

Wyjaśnij, czym są testy alergiczne

Zanim podejmiemy temat, sami powinniśmy poczytać w Internecie o testach, aby móc wytłumaczyć smykowi, na czym one polegają oraz odpowiedzieć na wszystkie pytania. Dbajmy o to, by nasze poczucie pewności przeszło również na dziecko. Nie gdybajmy, nie mówmy “jakoś to będzie”, bądźmy spokojni i uśmiechnięci. Powiedzmy, że test wykonywany jest na ramieniu lub plecach. Ta informacja – wbrew pozorom – jest bardzo ważna, ponieważ świadczy o tym, iż badanie nie jest typowym, budzącym strach zastrzykiem.

Wielu z nas, chcąc uspokoić dziecko doraźnie, używa argumentu “to nie będzie bolało”. Jest to skuteczne, ale tylko raz. Bo jeśli po tym zapewnieniu, maluch zrozumie, że zastrzyk czy borowanie zęba wcale nie było bezbolesne, nie zaufa już więcej naszym zapewnieniom. Przyznajmy więc, że zastrzyk zaboli oraz opiszmy, jak będzie reagowała skóra, żeby dziecko w trakcie wykonywania prób i nie wpadło w panikę, bo na rączce tworzą się jakieś bąble czy że skóra zaczyna piec.

Testy alergiczne oczami dziecka

Jeśli już przyznamy, że test wiąże się z uczuciem bólu, możemy spróbować uspokoić pociechę, opisując jej, że uczucie, które będzie towarzyszyło przeprowadzaniu próby, jest jak ugryzienie takiego większego komara albo końskiej muchy. Wytłumaczmy, powołując się na jakąś sytuację z życia dziecka, kiedy sprawiło sobie krzywdę, że ten ból, który zada mu pan doktor, będzie przecież o wiele mniejszy .

Testy alergiczne u dzieckaOpiszmy, co stanie się, jeśli nie wykonamy próby na alergeny. Powiedzmy, że chcąc odkryć zły alergen, będziemy musieli sami się domyślać i szukać. Trzeba będzie pościągać plakaty z pokoju dziecinnego, pochować zabawki, a nawet wywieźć ukochane zwierzątko do babci. Nie groźmy dziecku wprost, podkreślmy, że sami chcemy tego uniknąć. Niech dziecko podejmie się zadania z myślą, że jest bohaterem, który ratuje zabawki i pupila, poddając się badaniu.

W dniu samych testów skierujmy myśli na inne tory. Obiecajmy na przykład dziecku, że po wizycie u lekarza, zabierzemy je do kina. W poczekalni, aby odwrócić uwagę i nie budzić dodatkowego uczucia niepokoju, które zwykle towarzysz oczekiwaniu, porozmawiajmy o ulubionych filmach, kreskówkach, postaciach lub innych zainteresowaniach malucha.

Idziemy na test

Testy alergiczne u dzieci

Testy alergiczne na szczęście można przeprowadzić jednorazowo, o czym też powinniśmy poinformować naszą pociechę. Nie przeżywajmy ich w sposób widoczny, nie pokazujmy po sobie niepokoju, jaki w nas wywołuje perspektywa wyniku.

Wstrzymajmy się z przedstawianiem „czarnych” scenariuszy, mówmy raczej o tych pozytywnych i jasnych, aby nie wywoływać dodatkowego stresu u dziecka. Ze zmartwieniami wszak najlepiej zmagać się stopniowo.

Ani nasze dziecko, ani my sami nie poradzimy sobie z chorobą. Alergia to w końcu przypadłość na całe życie, polegająca na codziennym radzeniu sobie z kolejnymi wyzwaniami, jakie niosą ze sobą alergeny.