Testy alergiczne u dzieci

Skórne testy to jedna ze skuteczniejszych metod rozpoznawania alergii. Dzięki próbce antygenu, wprowadzonej do ciała przez nakłucie skóry specjalną igłą można po reakcji organizmu dowiedzieć się, czy dany czynnik wywołuje uczulenie.

Zanim zastanowimy się nad tym jak skusić nasze dziecko do zrobienia testów, przemyślmy wszystkie za i przeciw. Testy skórne bowiem są skuteczne, ale nie nieomylne, mają też swoje ograniczenia. Nie ma sensu przeprowadzać ich chociażby u dzieci poniżej 3 roku życia. Skóra małego dziecka jest mniej aktywna, w związku z czym ocena takiego testu nie będzie adekwatna do stanu rzeczywistego.

Przygotuj malca na test alergiczny

Testy alergiczne u dzieckaStrach dziecka przed ukłuciem igły może nam się wydać przesadzony (w końcu bardziej boli nabijanie sobie siniaków), nie powinniśmy jednak tego bagatelizować. Nie uspokoimy malucha, mówiąc mu, że jego niepokój jest śmieszny – jedynie zburzymy poczucie bezpieczeństwa, które powinien dawać rodzic. Musimy mieć świadomość jak ważny jest tutaj czynnik psychologiczny.