Atopowe zapalenie skóry

Przebiega z przewlekłym stanem zapalnym, który rozwija się na skórze. Co zrobić, kiedy pojawia się atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry nie tylko u dzieci

AZS może pojawić się w każdym wieku, najczęściej jednak pojawia się między 2 a 3 miesiącem życia i znika w wieku 4-5 lat w 70% przypadków. U pozostałych 30% dzieci rozwija się aż do okresu dojrzewania a nawet i później.

W przypadku alergii krzyżowych może to być kolejne stadium alergii u atopików, którzy wcześniej borykali się np. z zapaleniem spojówek czy astmą, zatem może się rozpocząć również w wieku dorosłym.

AZS dotyka 10-15% populacji i jest schorzeniem przewlekłym, z okresami zaostrzeń (zależnym od stosowanego leczenia – czy odpowiednio wcześnie czy w fazie rozwoju) i stanów krótszej bądź dłuższej remisji.

Dokuczliwy problem – kiedy pojawia się atopowe zapalenie skóry

AZS wpływa nie tylko na odczucie przykrych dolegliwości (pieczenie, swędzenia miejscowe itp), ale może znacznie upośledzać życie pacjenta także z psychologicznego punktu widzenia.

Atopowe zapalenie skóry objawy

Nadwrażliwa skóra atopika ma zmniejszoną odporność na czynniki zewnętrzne, jest na ogół bardzo sucha, zrogowaciała przez nadmierne wysuszenie; doskwiera silny świąd a nierzadko dochodzą zakażenia z powodu rozdrapań – najczęściej gronkowcem złocistym czy HPV.

W większości przypadków ma jednak łagodny przebieg i ustępuje po kilkudniowym leczeniu, głównie maściami.