MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Cladosporium


Cladosporium

Grzyby w przyrodzie są bardzo powszechne – rozwijają się zarówno w żywych, jak i w martwych tkankach roślinnych i zwierzęcych. Bardzo dużo jest ich w liściach opadłych z drzew, powierzchniowych warstwach gleby, źle wentylowanych łazienkach, suszonych owocach, jak i w padlinie – to zaledwie kilka przykładowych miejsc ich występowania.

Grzyby mogą powodować wiele chorób roślin i zwierząt (wówczas nazywa się je pasożytami), a dla innych żywicieli są saprofitami. Zwiększenie stężenia zarodników w powietrzu zaczyna wzrastać w maju, swoje maksimum osiąga w sierpniu, wrześniu i październiku, natomiast w listopadzie gwałtownie spada.

Cladosporium bywa zazwyczaj jednym z wielu alergizujących rodzajów grzybów pleśniowych. U osób cierpiących na AZS wywoływany przez ten typ grzybów objawy choroby ustępują w okresie zimowym, nawrót występuje wiosną, a nasilenie w okresie jesiennym.

Ads code goes here

Objawy

Cladosporium może wywoływać nieżyt nosa i atopowe zapalenie skóry. Jednak łączenie występowania AZS z Cladosporium jest jedynie hipotetyczne, albowiem nie zostało to do tej pory udowodnione.

Zapobieganie

Unikanie grzybów jest bardzo trudne, ponieważ rozwijają się one w różnych warunkach. Ważne jest dbanie o prawidłowy system wentylacji w domu, unikanie nadmiernej wilgoci, ograniczanie prac w ogrodzie (szczególnie przy grabieniu liści, rozrzucaniu kompostu).

Warto usunąć rośliny doniczkowych z sypialni oraz unikanie miejsc szczególnie dogodnych dla rozwoju grzybów: szklarnie, drewniane domki letniskowe, piwnice, sauny, łaźnie i pralnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij