ABC alergii CHOROBY ALERGICZNE

Afty i pleśniawki u alergików

Afty i pleśniawki u alergików

Afta to niewielka (do 5 mm) płytka nadżerka z białym nalotem, otoczona zapalną otoczką, która nierzadko występuje z powiększeniem węzłów chłonnych. Choć wystarczy płukać jamę ustną odkażającym naparem z szałwii lub zastosować specjalny żel czy rozpuszczalny plaster na afty to leczenie może trwać nawet 2 tygodnie i być naprawdę dokuczliwe.

Mechaniczne uszkodzenia sprzyjają powstawaniu aft, ale ich nie powodują – a może być to objaw poważniejszego schorzenia, ułatwiającego wirusom i bakteriom lub grzybom zaatakowanie śluzówki.

Dlaczego afty i pleśniawki lubią alergików

Afta powstaje przez *atak herpeswirusów – silniejszy u alergików, osób z niedoborami witamin B czy żelaza, i u tych, którzy mają problemy z odpornością*. Nawroty pojawiania się aft są też związane –

  • pims_20090514_ps0151.jpgze spożywaniem niektórych konserwantów
  • stosowaniem past do zębów o szkodliwym składzie,
  • ciągłym stresem,
  • gorączką,
  • zaburzeniami hormonalnymi,
  • zapaleniami jelit
  • AIDS
  • genami (w 30% przypadków).

Prawdopodobieństwo występowania nawrotowych aft u dziecka, którego rodzice mają problem z aftami wynosi aż 90%.

Jak zaradzić

Nie zawsze łatwo zapobiec aftom – warto jednak nie tylko odwiedzić lekarza czy zrobić badania na HIV, ale też przyjmować regularnie witaminy z grupy B oraz żelazo (w ustalonych dawkach, przyjmowanie na własną rękę może nam uszkodzić zęby), a czasem wystarczy …zmienić pastę do zębów czy jeść ostrożniej i to zawsze czystymi sztućcami – bywają źródłem skaleczeń w jamie ustnej i późniejszych zakażeń wirusowych.

Przy jednoczesnych innych objawach alergii warto odwiedzić alergologa. Lecz samodzielne doraźne leczenie nie chroni przed powikłaniami.

Problem głównie dzieci

Afty zazwyczaj atakują dzieci w wieku 10-14 lat i bywają mylone z pleśniawkami, występującymi często u niemowlaków. Różnią się głównie źródłem powstawania – pleśniawki powstają przez drożdżaki, grzyby chorobotwórcze, które dostają się do dziecka nawet już w łonie matki czy podczas karmienia piersią.

Afty i pleśniawki u alergikówOznaki zapalenia jamy ustnej u małych dzieci to wyraźny spadek apetytu, pragnienia, niepokój podczas posiłków, a czasem gorączka. Wyglądają jak białe plamki, nadżerki lub owrzodzenia na języku, wewnętrznej stronie policzków, na podniebieniu – rzadko krwawią, są pokryte szarawym, białym lub zielonym nalotem.

Jak leczyć te dolegliwości u małych dzieci najskuteczniej poradzi lekarz pediatra, często zalecając
stosowanie roztworu gencjany, leków przeciw grzybicy, rzadziej – antybiotyku (gdy organizm zaatakowały bakterie). Nie wolno dopuścić do rozwoju infekcji i odwodnienia.