Afty i pleśniawki u alergików

Jak zaradzić

Nie zawsze łatwo zapobiec aftom – warto jednak nie tylko odwiedzić lekarza czy zrobić badania na HIV, ale też przyjmować regularnie witaminy z grupy B oraz żelazo (w ustalonych dawkach, przyjmowanie na własną rękę może nam uszkodzić zęby), a czasem wystarczy …zmienić pastę do zębów czy jeść ostrożniej i to zawsze czystymi sztućcami – bywają źródłem skaleczeń w jamie ustnej i późniejszych zakażeń wirusowych.

Przy jednoczesnych innych objawach alergii warto odwiedzić alergologa. Lecz samodzielne doraźne leczenie nie chroni przed powikłaniami.

Problem głównie dzieci

Afty zazwyczaj atakują dzieci w wieku 10-14 lat i bywają mylone z pleśniawkami, występującymi często u niemowlaków. Różnią się głównie źródłem powstawania – pleśniawki powstają przez drożdżaki, grzyby chorobotwórcze, które dostają się do dziecka nawet już w łonie matki czy podczas karmienia piersią.

Afty i pleśniawki u alergikówOznaki zapalenia jamy ustnej u małych dzieci to wyraźny spadek apetytu, pragnienia, niepokój podczas posiłków, a czasem gorączka. Wyglądają jak białe plamki, nadżerki lub owrzodzenia na języku, wewnętrznej stronie policzków, na podniebieniu – rzadko krwawią, są pokryte szarawym, białym lub zielonym nalotem.

Jak leczyć te dolegliwości u małych dzieci najskuteczniej poradzi lekarz pediatra, często zalecając
stosowanie roztworu gencjany, leków przeciw grzybicy, rzadziej – antybiotyku (gdy organizm zaatakowały bakterie). Nie wolno dopuścić do rozwoju infekcji i odwodnienia.