astma

Choroby układu oddechowego miewają podobne objawy, przez co postawienie diagnozy okazuje się trudne. Astma a zapalenie oskrzeli – jak je odróżnić?

Astma

Astma to przewlekła choroba układu oddechowego. W przypadku tego schorzenia, oskrzela się nadreaktywne. Wszelkie czynniki drażniące takie jak zimne powietrze czy dym mogą wywołać zwężenie oskrzeli i uczucie duszności. Obserwuje się ciągły stan zapalny błony śluzowej. Astma trwa na ogół całe życie. Jest to choroba do opanowania, choć zdarzają się nagłe ataki. Obecnie są możliwe nowoczesne metody leczenia astmy i środki, które pozwalają na zminimalizowanie jej objawów. Wielu znanych sportowców otwarcie przyznaje się do bycia astmatykami, co nie przeszkadza im w prowadzeniu aktywnego trybu życia.

Zapalenie oskrzeli

Zapalenie oskrzeli to zakażenie układu oddechowego, które na ogół powodują bakterie czy wirusy. Choroba występuje bardzo często i objawia się ostrym kaszlem. Częstą przyczyną zapalenia oskrzeli jest palenie tytoniu. U pacjentów pojawia się kaszel, gorączka, ból mięśni i świszczący oddech. Objawy mogą nasilać się przy wdychaniu powietrza. U osób skarżących się na męczący kaszel i duszność zazwyczaj stosuje się leki rozkurczające oskrzela.

Astma a zapalenie oskrzeli – jak je odróżnić?

Objawy obydwu chorób są podobne. Świszczący oddech, duszności, napady kaszlu – takie sygnały mogą świadczyć zarówno o astmie jak i zapaleniu oskrzeli. Jednak tej drugiej dolegliwości zwykle towarzyszy gorączka. Astma jest chorobą przewlekłą, trwającą całe życie, a zapalenie oskrzeli trwa co najwyżej kilka tygodni. W przypadku nawracających problemów z układem oddechowym możemy podejrzewać astmę oskrzelową. Zapalenie płuc może przerodzić się w astmę. Przy problemach astmatycznych zaobserwujemy charakterystyczne furczenie, nasilające się przy wdychaniu powietrza. To sygnał, by udać się do pulmonologa i wykonać odpowiednie badania. Zapalenie oskrzeli leczy się objawowo, głównie antybiotykami. W przypadku terapii astmy, lekarz zleca leki wziewne, które pacjent przyjmuje profilaktycznie lub w okresach nasilonych objawów. Ważna jest także przyczyna schorzeń. Astma jest bowiem częstym efektem alergii wziewnej, którą wywołują pyłki lub sierść zwierząt. Obie choroby wymagają konsultacji lekarskiej i odpowiedniego leczenia.

Katarzyna Antos