objawy kataru siennego

Katar sienny to uciążliwa dolegliwość wielu alergików. Zbliżający się okres wiosenny rozpocznie trudny czas dla uczulonych. Przygotuj się na wiosnę i poznaj objawy kataru siennego już dziś!

Problem kataru siennego

Alergiczny nieżyt nosa. To inaczej katar sienny, który towarzyszy alergikom. Może trwać cały rok lub tylko w określony sezon. Wywołują go alergeny wziewne takie jak pyłki roślin, roztocza czy sierść zwierząt domowych. Przedostając się do dróg oddechowych aktywują wydzielania się histaminy, odpowiedzialnej za reakcje alergiczne. Katar sienny jest także nazywany pyłkowicą, ponieważ to właśnie pyłki są najczęstszą jego przyczyną. Wiosna to trudny czas dla alergików. Rośliny zaczynają rozkwitać, co wiąże się ze wzrostem stężenia pyłków w powietrzu. Objawy kataru siennego są związane z układem oddechowym, dotyczą w dużej mierze nosa, ponieważ wdychając powietrze pyłki przedostają się do naszego organizmu.

Katar

Katar i kichanie to najbardziej charakterystyczne z objawów kataru siennego. Osoby uczulone powinny zabezpieczyć się w duże ilości chusteczek higienicznych na wiosenne dni. U alergików pojawia się wodnista wydzielina z nosa. Katar przypomina ten, który występuje przy przeziębieniu, ale trwa zdecydowanie dłużej. Nos ciągle swędzi, a kichanie może nasilać się na terenie, gdzie znajdują się rośliny. Jeśli zaobserwujemy u siebie katar, szczególnie podczas przebywania na dworze czy w towarzystwie zwierząt, najlepiej zgłosić się do alergologa. Nieleczony katar sienny może prowadzić do zapalenia zatok czy nawet rozwoju astmy oskrzelowej.

Łzawienie oczu

Katar sienny można poznać po oczach. W przypadku takiej alergii wziewnej oczy będą zaczerwienione. Pojawia się łzawienie. Objawy przypominają nieco zapalenie spojówek, ale są wywołane głównie przez pyłki. Łzawieniu oczu może towarzyszyć uporczywy katar i uczucie swędzenia w gardle.

Swędzenie w gardle

Alergeny atakują układ oddechowy, do którego także należy nie tylko nos ale również gardło. Pyłki czy roztocza mogą podrażnić drogi oddechowe, czego efektem będzie swędzenie w gardle. Alergicy mogą chrząkać czy nawet kaszleć, co może prowadzić do rozwoju astmy oskrzelowej.

Alergolog rozpozna katar sienny za pomocą badań z krwi czy wymazu z nosa. Nie warto męczyć się z uciążliwym katarem, tylko jak najszybciej rozpocząć z nim walkę. Objawy kataru siennego zepsują każdy, nawet najpiękniejszy wiosenny dzień, dlatego gdy tylko je zaobserwujemy, podejmijmy właściwe kroki.

Katarzyna Antos