ASTMA Rodzaje alergii i Uczulenia

Przewlekłe zapalenie oskrzeli czy astma?

Przewlekłe zapalenie oskrzeli czy astma?

Przewlekłe zapalenie oskrzeli

Zapalenie oskrzeli jest wywoływane przez wirusy (najczęściej) lub bakterie. Podczas infekcji w oskrzelach wytwarza się duża ilość śluzu. To z kolei powoduje kaszel – najpierw suchy, następnie z odkrztuszaniem wydzieliny. Chorobie towarzyszy lekko podwyższona temperatura i charakterystyczne odgłosy w oskrzelach. Kiedy zapalenie oskrzeli występuje kilkakrotnie pod rząd w ciągu roku lub męczący kaszel utrzymuje się przynajmniej przez trzy miesiące przez dwa kolejne lata, możemy mieć do czynienia z przewlekłym zapaleniem oskrzeli (PZO). Nieleczone lub źle rozpoznane PZO może prowadzić do przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, rozedmy płuc lub astmy.

Przewlekłe zapalenie oskrzeli czy astma?

Objawy PZO

Najbardziej charakterystycznym objawem przewlekłego zapalenia oskrzeli jest męczący, przewlekły kaszel, który trwa nawet kilka miesięcy. Podczas kaszlu następuje także wykrztuszanie wydzieliny – z reguły żółtozielonej, ale w niektórych przypadkach może to być wydzielina ropna, a nawet z krwią.

U chorego pojawiają się także rzężenia w trakcie oddychania oraz duszności, które mogą nasilać się przy aktywności fizycznej oraz przy zmianie temperatury powietrza (np. przy przejściu z ciepłego pomieszczenia do zimnego).

Astma oskrzelowa

Astma to nic innego, jak rodzaj przewlekłego zapalenia oskrzeli, którego nie wywołują wirusy ani bakterie. Często astma bywa mylona z zapaleniem oskrzeli i nieumiejętnie leczona. Podczas ataku choroby następuje skurcz oskrzeli i trudność z oddychaniem (najbardziej z wydychaniem powietrza).

Do duszności dołącza kaszel i uczucie ściskania w klatce piersiowej. Astma może rozwijać się na podłożu alergicznym, ale często jest też wynikiem zaniedbywanych lub źle leczonych chorób układu oddechowego.

Różnice między PZO a astmą

Zarówno przy przewlekłym zapaleniu oskrzeli, jak i astmie, mamy do czynienia z podobnymi objawami: długotrwałym kaszlem, dusznościami, dobrze słyszalnymi świstami w oskrzelach. Jednak w przypadku astmy u chorego nie występuje gorączka.

Jeśli zaobserwujemy, że objawy pojawiają się po zjedzeniu konkretnego posiłku, po kontakcie ze zwierzętami lub tylko wiosną, można przypuszczać, że mamy do czynienia z  astmą na tle alergicznym. Z kolei atak astmy oskrzelowej nieswoistej może być wywołany przez wiele czynników, m.in. emocje, leki, intensywne bodźce.

Warto obserwować reakcje swojego organizmu i nie lekceważyć przewlekłego kaszlu. Każda zignorowana i nieleczona choroba dróg oddechowych może przerodzić się w astmę lub inną poważniejszą dolegliwość.

M. Witczak