ABC alergii

Zatrucie metalem

Zatrucie metalem

Sporo kobiet, szczególnie w wieku menopauzalnym, przyjmuje tabletki z dodatkiem żelaza. Wiemy, że rozsądne dawkowanie to podstawa – żelazo niszczy zęby, ale ten suplement diety miewa w składzie zaskakująco wysoki poziom siarczanu glinu.

Aluminium i rtęć występuje w szczepionkach (rtęć również w morskich rybach, np. używanych do sushi), a wiele metali ciężkich zawierają leki, produkty higieny osobistej, kosmetyki, zioła ajurwedyjskie czy chemikalia przemysłowe.

Jak zdiagnozować zatrucie?

To, ile metalu dostało się do naszego organizmu możemy sprawdzić laboratoryjnie – zostawiając do badań próbkę krwi, włosów czy moczu.
Samo badanie krwi nie jest w stanie dokładnie określić poziomu toksyczności metali w organizmie. Wiele metali szybko przechodzi bowiem z krwi do tkanek, gdzie mogą się odkładać powodując poważne długotrwałe problemy zdrowotne, np.

  • żelazo – choroby serca
  • aluminium – odkładające się w tkance mózgu może powodować Alzheimera lub prowadzić do stanów obłędu
  • rtęć – wykryta w mózgu może powodować zaburzenia dające objawy autyzmu
  • odkładanie się metali w kościach może zakłócać produkcję czerwonych krwinek, a nawet białych

Zatrucie metalem

Odtruwanie organizmu

w tym przypadku powinno być czymś więcej niż oczyszczeniem jelit ze złogów (dieta wysokobłonnikowa, ryżowa oczyszczająca itp. nie są tu wystarczające); pozbycie się metali z organizmu to długotrwałe leczenie, w przypadku wielu metali (np. ołowiu, rtęci, arsenu, chromu, aluminium, kobaltu, manganu, niklu, selenu, cynku, cyny, talu) z zastosowaniem chelatacji – nieoperacyjnej metody wykorzystywanej w wielu krajach do leczenia miażdżycy.

Następuje rozpuszczanie blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych, co również eliminuje źródło wolnych rodników. Za pomocą kroplówki wprowadza się do organizmu substancję, która usuwa metale i wapń z blaszek miażdżycowych, co powoduje oczyszczenie naczyń krwionośnych, także ze złogów lipidowo-cholesterolowych. Chelatację stosuje się najczęściej w profilaktyce zawału mięśnia sercowego, po przebytym lub zagrażającym udarze mózgu czy w bólach niedokrwiennych kończyn.

Toksyczne reakcje na skutek przedostania się metali ciężkich do organizmu wiążą się z wieloma komplikacjami zdrowotnymi, od reakcji alergicznych po choroby serca, zaburzenia uwagi, nadpobudliwość, chorobę Alzheimera, zaburzenia układu immunologicznego, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (w tym zespół jelita drażliwego lub IBS) i autyzm.

Uzupełniaj poziom minerałów

Dbaj o równowagę w organizmie – pamiętaj, by uzupełniać poziom niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania minerałów. Osoby stosujące np. chelatację mają wypłukany z organizmu wapń i cynk, a zatem jego suplementacja jest konieczna.

Zatrucie metalem

Przy odtruwaniu organizmu stosuje się wspomagająco także nać kolendry, ocet jabłkowy czy sok z cytryny, owoce mające dużo pektyn, choć warto mieć świadomość, że nawet najbardziej restrykcyjnie stosowana dieta nie wyeliminuje metali odłożonych w tkance mózgowej.

Eliminowanie nadmiaru żelaza może nastąpić np. poprzez oddanie krwi.

Jeśli jesz warzywa i owoce z własnego ogródka możesz podlewać je w fazie wzrostu wiosną wodą wzbogaconą w minerały. Oczywiście warto bezwzględnie unikać najcięższych i najbardziej toksycznych dla organizmu metali jak rtęć, kadm czy ołów.

Źródło – NaturalNews.com/ M. Adams