wstrzas-anafilaktyczny

Niektóre z reakcji alergicznych są niebezpieczne nie tylko dla naszego zdrowia, ale także życia. Gdy pojawi się wstrząs anafilaktyczny, warto poznać zasady udzielania pierwszej pomocy.

Wstrząs anafilaktyczny

Wstrząs anafilaktyczny to najbardziej niebezpieczna reakcja obronna organizmu. W wyniku kontaktu z niektórymi alergenami, może dojść do gwałtownych objawów reakcji alergicznych, które dotyczą funkcjonowania naszego całego organizmu. Popularnie zwana anafilaksja, może doprowadzić do śmierci. Prawie dekadę temu, znana polska aktorka zmarła w wyniku wstrząsu anafilaktycznego, który był spowodowany użądleniem przez osę. Gorączka, problemy z oddychaniem czy omdlenie to niektóre z objawów wstrząsu. Upośledzenie funkcji życiowych może skutkować długotrwałymi problemami zdrowotnymi. Wystarczy szybkie udzielenie pierwszej pomocy, aby nie doprowadzić do tragicznych skutków alergii. Warto więc poznać zasady jej udzielania.

Zasady udzielania pierwszej pomocy

zasady-udzielania-pierwszej-pomocy

Groźną reakcję alergiczną może wywołać praktycznie wszystko. Wstrząs anafilaktyczny jest ryzykiem nie tylko dla alergików, ponieważ nawet lek może go wywołać. Zasady udzielania pierwszej pomocy są cenną wiedzą, która może uratować ludzkie życie. W przypadku wystąpienia wstrząsu, należy natychmiast wezwać pogotowie. Osoba poszkodowana musi mieć także dostęp do świeżego powietrza. Jeśli jest przytomna, pytamy o leki, które zażywa na wypadek tego typu reakcji alergicznych i je podajemy. Na wstrząs anafilaktyczny aplikuje się adrenalinę. Zastrzyk wykonujemy domięśniowo. Sytuacja wygląda nieco inaczej, kiedy alergik przestanie oddychać. Układamy go na plecach i przy zaniku oddechu wykonujemy resuscytację, aż do przejęcia osoby przez fachową pomoc medyczną. Gdy przyczyną reakcji jest użądlenie owada, wyciągamy jak najszybciej żądło z ciała, aby duża ilość jadu nie przedostała się do krwi. Wstrząs anafilaktyczny może pojawić się w każdej chwili, w autobusie, parku czy w szkole. Pamiętajmy, żeby zawsze szybko reagować i wezwać pogotowie ratunkowe. Szczególnie latem, kiedy temperatura jest wysoka, stężenie pyłków, a wszędzie latają pszczoły, osy a nawet szerszenie, ryzyko wystąpienia nagłego wstrząsu wzrasta.

Anafilaksja to najcięższa forma wstrząsu anafilaktycznego, która może pojawić się niespodziewanie. Pamiętajmy o prawidłowych zasadach udzielania pierwszej pomocy, bo nigdy nie wiadomo czy ktoś z naszego otoczenia, nie będzie jej pilnie potrzebował.