test-ALCAT

W diagnostyce alergii stosuje się specjalne testy. Test ALCAT – nieocenione narzędzie diagnostyczne w alergologii.

Reakcje toksyczne i nietoksyczne w alergii pokarmowej

Dużą grupę uczuleń stanowią alergie pokarmowe. Ich specyfika często nie pozwala na szybką i trafna diagnozę. Układ pokarmowy może różnie reagować na przyjmowane pokarmy. Badacze wyróżnili dwie grupy szkodliwych reakcji na pokarmy – toksyczne i nietoksyczne. Pierwsza z nich, wynika z właściwości farmakologicznych, druga zaś, jest nadwrażliwością na produkty, powszechnie tolerowane. Objawy alergii, utrudniają specjalistą ich dokładne rozpoznanie. Określona wiedza i wszelkie zależności pozwalają na skuteczną profilaktykę alergii pokarmowych. W diagnostyce, która jest utrudniona ze względu na ogromną ilość substancji przetworzonych w pokarmach, stosuje się specjalistyczne testy.

Test ALCAT – nieocenione narzędzie diagnostyczne w alergologii

testy-diagnostyczne

Dość kontrowersyjną metodą alternatywnej medycyny jest test ALCAT. Jest on modyfikacją testu cytotoksyczności. Nawiązuje on do sposobu wykrywania alergii wziewnych w latach 40., gdzie usuwano leukocyty pacjentów cierpiących na pyłkowicę. Następnie test był stosowany przy alergiach pokarmowych. Niestety wyniki testu nie były satysfakcjonujące, dlatego nie zalecano jego wykonywania na pacjentach. Po latach, amerykańscy badacze zainteresowali się tematem i powrócili do metody. Test ALCAT czyli antigen leukocyte cellular antibody test, polega na zmianie ilości i kształtu leukocytów, które poddawana są stymulacji in vitro. W Polsce jest on powszechny jako test na rozpoznanie alergii pokarmowych, pleśnie, zanieczyszczenia środowiska czy też niesterydowe leki przeciwzapalne. Dodatni wskaźnik jest podstawą do wprowadzenia w życie diety eliminacyjnej oraz określonej terapii, dostosowanej do typu alergii.

Test ALCAT jest tylko jedną z metod diagnostycznych alergii. Przez wzgląd na brak obiektywności badań, ma zarówno zwolenników jak i przeciwników. Dla osób borykających się z alergią i problemem dokładnego rozpoznania jej objawów, może okazać się nieocenionym narzędziem. Być może, dzięki tego typu sposobom, diagnostyka alergii będzie w przyszłości dużo łatwiejsza dla specjalistów oraz ich pacjentów.