Czy słyszałaś o roli odtłuszczacza do paznokci? Warto wiedzieć, czym różni się on od popularnego cleanera i w jaki sposób go używać. Dzięki niemu przedłużysz trwałość stylizacji. Jeśli robisz hybrydy i masz wymagającą płytkę, już teraz możesz dodać go do listy zakupów.

Cleaner i odtłuszczacz – co je rozróżnia, a co łączy?

Odtłuszczacz do paznokci to jeden z pierwszych produktów używanych podczas robienia hybrydy. Posługiwanie się nim jest banalne, a jego rola niebagatelna. Pominięcie tego kroku może poskutkować znacznym pogorszeniem trwałości całej stylizacji.

Terminy cleaner i odtłuszczacz często używa się zamiennie, jednak nie zawsze te produkty pełnią taką samą funkcję. Cleaner zasadniczo służy do usuwania warstwy dyspersyjnej z lakierów hybrydowych. To lepka, wilgotna struktura, która pozostaje na paznokciach po naświetlaniu w lampie UV/LED. Jest ważna, by spajać poszczególne warstwy stylizacji, ale nie potrzebujemy jej na topie (chyba że wybieramy specjalne rodzaje pyłków). Cleaner wygładza powierzchnię płytki i usuwa dyspersję. Jest ostatnim krokiem, kropką nad i, manicure’u. Dzięki niemu paznokcie są gładkie, a powierzchnia top coatu efektownie błyszczy.

Aby baza i lakiery hybrydowe były trwałe, nie możesz zapomnieć o cleanerze/odtłuszczaczu

grafika przekazana przez partnera

Aby baza i lakiery hybrydowe były trwałe, nie możesz zapomnieć o cleanerze/odtłuszczaczu

Odtłuszczacz, jak wskazuje nazwa, usuwa tłuszcz, który osadza się oleistą, wilgotną warstwą na płytce. Po angielsku określa się go mianem „nail prep”. Używa się go na samym początku, jeszcze przed aplikacją bazy. Często jego funkcję pełni także produkt 2 w 1, występujący pod wspólną nazwą… cleaner! Już wiesz, skąd wynikają nieporozumienia. Produkt typu cleaner i odtłuszczacz w jednym kupisz np. w Cosmetics Zone. Żeby nie popełnić błędu, warto dokładnie czytać opisy producentów. Pamiętaj, że cleanery popularnych marek bardzo często pozwalają skutecznie odtłuścić paznokcie, jednak nie jest to regułą.

Jak używać odtłuszczacza?

Dlaczego odtłuszczacz jest tak ważny? Nadmiar tłuszczu zmniejsza przyczepność bazy do paznokci. W efekcie na hybrydzie mogą pojawiać się bąbelki powietrza. Taka stylizacja szybko zacznie odpadać i odpryskiwać. Poza tym odtłuszczacz ma działanie bakteriobójcze i usuwa zanieczyszczenia.

Jak go używać? To banalne. Najpierw musisz dokładnie opracować płytkę. Wytnij lub odsuń skórki, spiłuj paznokcie do wybranego kształtu i delikatnie wygładź je bloczkiem polerskim. Dokładnie usuń pył, który osadzi się na płytce po tym zabiegu. Teraz możesz przystąpić do aplikacji odtłuszczacza. Klasyczne wersje tego produktu często posiadają pędzelek, podobny do tego, który stosuje się w lakierach, bazach i topach. Nałóż za jego pomocą niewielką ilość produktu. Odczekaj chwilę, aż wyschnie i zaaplikuj bazę. Jeśli posiadasz produkt 2 w 1 w płynie, nasącz nim wacik, przetrzyj każdy paznokieć i również poczekaj chwilę do nałożenia pierwszej warstwy hybrydy.

Produkt, który przyda się wymagającym paznokciom

Niektóre kobiety posiadają szczególnie tłustą płytkę. Nazywana jest ona czasem „wymagającą”. Niestety, manicure hybrydowy lub akrylowy i żelowy, nie współgra z nią zbyt dobrze. To właśnie jej posiadaczki są najbardziej narażone na przedwczesne odpadanie hybrydy. W takim wypadku warto zaopatrzyć się w nail prep naprawdę dobrej jakości. Powinien być to produkt o profesjonalnym działaniu.

Piękny i trwały manicure hybrydowy to nie tylko zasługa lakierów i lampy

grafika przekazana przez partnera

Piękny i trwały manicure hybrydowy to nie tylko zasługa lakierów i lampy

Dodatkowo można zaaplikować na paznokcie primer kwasowy lub bezkwasowy, który wyrówna PH płytki. Jest szczególnie polecany w przypadku metody żelowej i akrylowej. Wersja kwasowa wykazuje silniejsze działanie, ale należy aplikować ją uważnie. Kontakt ze skórą może być drażniący, ze względu na występujący w składzie kwas.