alergia-na-salicylany

Leki dostępne w aptekach mają różne działanie. Jednym pomagają a innym szkodzą, Tak bywa w przypadku popularnej aspiryny. Przyczyną problemów zdrowotnych może być alergia na aspirynę.

Aspiryna – popularny lek

Aspiryna jest jednym z najpopularniejszych leków, który odmienił medycynę. Dostaniemy ją bez recepty, zarówno w aptekach jak i supermarketach czy stacjach benzynowych. Aspiryna pomaga na objawy przeziębienia czy zwyczajny ból głowy. Niektórzy zażywają ją nawet profilaktycznie. Dlaczego więc, ten powszechnie znany i lubiany lek może być źródłem alergii?

Alergia na aspirynę

Leki zawierają w sobie różne substancje, które mogą nie być tolerowane przez ludzki organizm. Tak też bywa w przypadku aspiryny i zawartym w niej kwasie acetylosalicylowym. Jego zażycie, może prowadzić do różnych reakcji organizmu, takich jak np. skurcz oskrzeli. Wtedy mowa o alergii na salicylany, które znajdują się nie tylko w aspirynie ale także w owocach. Do charakterystycznych objawów alergii na aspirynę zaliczamy nie tylko astmę aspirynową, również nieżyt nosa, przewlekłe zapalenie zatok, polipy czy zaburzenia węchu. Objawy mogą pojawić się również na skórze. Wśród nich najczęściej wymienianymi jest pokrzywka, świąd czy obrzęk krtani i języka.

Leczenie alergii na aspirynę

aspiryna

Objawy dotyczące dróg oddechowych mogą być groźne. Lekarze zalecają stosowanie odpowiednich leków w przypadku wystąpienia reakcji alergicznych. Na tego typu alergie, polecane są sterydy wziewne, które dostępne są w postaci inhalatorów. Pokrzywkę oraz uporczywy świąd zniweluje preparat przeciwalergiczny, np. klemastyna. Przy stosowaniu leków sterydowych mogą pojawić się skutki uboczne, dlatego alternatywnymi środkami, dostępnymi także w Polsce są leki antyleukotrienowe, niwelujące objawy alergii na aspirynę. Osoby z takim uczuleniem powinny unikać wszelkich środków farmakologicznych, zawierających salicylany. W aptekach dostępnych jest wiele takich produktów, które są bezpieczne dla uczulonych na aspirynę. W razie pojawienia się niepokojących objawów alergii, należy zgłosić się do lekarza, który stwierdzi ewentualną nietolerancję na lek.

Alergia na aspiryna występuje u wielu osób. Duża ilość równych innych leków tego typu, pozwala na bezpieczne korzystanie z pomocy farmaceutycznej także osobom uczulonym. Zachowanie środków ostrożności pozwoli uniknąć nam niechcianych reakcji alergicznych.