wakacje-z-alergią-pokarmową

Uczulenie na jedzenie wcale nie musi stać na przeszkodzie wakacyjnego wyjazdu. Podpowiadamy jak spędzić bezpieczne wakacje z alergią pokarmową.

Alergia pokarmowa stanowi dla niektórych duży problem, szczególnie gdy mamy gdzieś wyjechać. Obawa przed reakcjami alergicznymi skutecznie oddala myśli o zagranicznych wojażach, koloniach czy obozach. Wystarczy jednak zachowanie odpowiedniej ostrożności i kilku zasad, aby spędzić letni czas bez zmartwień.

Alergik na kolonii

Wyjazdy wakacyjne dla dzieci i młodzieży to znakomita forma spędzenia wakacji. Zapewne uważamy, że tego typu pobyt nie jet skierowany dla alergików. Nic mylnego, ponieważ coraz więcej ofert obozów czy koloni obejmuje także alergików. Dzieci mają zapewnioną opiekę medyczną, co gwarantuje bezpieczeństwo ich zdrowia. W przypadku alergii pokarmowych można dostosować jadłospis do potrzeb danej osoby. Szczegółowa lista zakazanych produktów, przekazana opiekunom grupy, ułatwi żywienie dziecka na wakacjach. Należy również porozmawiać z dzieckiem na temat jedzenia, aby ostrożnie wybierało potrawy podczas wycieczek i unikało brania jedzenia od rówieśników. Świadomy alergik poradzi sobie na takim wyjeździe.

Rodzinny wyjazd

Wybierając się na wakacje, alergik powinien uważać na nowe produkty i dania, szczególnie będąc w krajach zagranicznych. Jeśli wiemy, na co jesteśmy uczuleni, nie powinniśmy mieć z tym problemu. Przy wątpliwościach co do składników dań w restauracjach czy innych miejscach, warto zapytać o nie obsługę. Możemy przygotować przed podróżą listę produktów spożywczych, na które jesteśmy uczuleni napisanych w języku danego kraju. Taki spis nośmy zawsze przy sobie i w razie potrzeby, pokazujmy kelnerom. Zawsze możemy wybrać opcję wakacji, gdzie sami będziemy mogli przyrządzać sobie posiłki. Taką formę będziemy mieli w wielu prywatnych pensjonatach i na campingach. Wystarczy dostęp do kuchni. W ten sposób będziemy mieli pewność, że nie spotkają nas nieprzyjemne reakcje alergiczne. Stołując się na mieście, szukajmy restauracji, które oferują posiłki bezglutenowe czy ekologiczne. Takich miejsc jest coraz więcej, więc warto sprawdzić ich lokalizację już przed wyjazdem, co ułatwi nam komunikację.

Wakacyjna apteczka

alergia-pokarmowa

Alergicy powinni zawsze mieć przy sobie leki, które zażywają w przypadku pojawienia się objawów alergii. Może się zdarzyć, ze zjedliśmy danie, które zawierało nawet śladowe ilości szkodliwego alergenu. Posiadanie apteczki jest istotne przy wyjeździe do odległego kraju. Nasze leki mogą być tam niedostępne. Przy ataku alergii liczy się szybka reakcja, więc z pewnością nie będziemy mieli czasu, żeby szukać apteki. Z lekami w torebce czy kieszeni będziemy spokojniejsi, gdziekolwiek byśmy nie pojechali.

Wakacje z alergią pokarmową mogą być czasem pełnym odpoczynku i relaksu. Stosując się do powyższych rad, będziemy w pełni cieszyć się latem, zapominając choć na chwilę o naszej alergii.