KOSMETYKI Życie z alergią

Naturalna pielęgnacja ciała

kosmetyki-ekologiczne

Coraz większa dostępność kosmetyków naturalnych i ekologicznych to szansa dla wszystkich alergików, którzy do tej pory z odpowiednią pielęgnacją ciała mieli duży problem. Co warto o nich wiedzieć?

Kosmetyki naturalne i ekologiczne zawierają znacznie mniej substancji, które mogą uczulać. Nie oznacza to jednak, że są one w pełni bezpieczne dla alergików. Osoby uczulone na składniki naturalne (np. olejki eteryczne, zioła) powinny być ostrożne podczas pierwszego kontaktu z kosmetykiem. Same w sobie, produkty te rzadko kiedy wywołują kolejne uczulenie, a nawet jeśli takowe się pojawia, znika relatywnie szybko – kosmetyki nie zawierają sztucznych substancji, które przenikają do naszego organizmu i są łatwo przyswajalne przez skórę.

Zalet jest więcej. Większość produktów posiada ekologiczne opakowania – tj. zredukowano ich wielkość, pudełka wykonane są z papieru ze ścinek drzewnych, a przy nadruku wykorzystano tusz roślinny. Wszystko to niestety wiąże się z podniesieniem kosztów produkcji, co przejawia się wysokimi cenami. Warto więc szukać promocji – często w Internecie udaje się znaleźć specjalne rabaty (zerknij po kody rabatowe Yves-Rocher).

Czym różnią się kosmetyki naturalne od ekologicznych? Obydwa rodzaje produktów muszą być niemal w całości wykonane z ekstraktów roślinnych lub z mało przetworzonych surowców mineralnych, a ich skład winien być wolny od szkodliwych dodatków i surowców zwięrzęcego pochodzenia (dopuszcza się te produkowane przez zwierzęta w naturalny sposób – np. mleko, miód).  Zabronione jest też testowanie na zwierzętach. W przypadku kosmetyków eko, wykorzystane przy ich produkcji składniki roślinne muszą dodatkowo pochodzić z certyfikowanych upraw ekologicznych.

 

certyfikaty-pielegnacja
Certyfikaty w branży kosmetyków naturalnych i ekologicznych

 

W sklepach znajdziemy sporo „bio” produktów, które takowymi nie są. Aby nie dać sie nabrać, warto szukać na opakowaniu odpowiednich certyfikatów.

 

kosmetyki-naturalne
Yves-Rocher, Pat&Rub i Clochee już dawno postawiły na kosmetyki naturalne

Komentarze

Joanna Szczepanik

7 lat temu

Przy zakupie kosmetyków do pielęgnacji zawsze zwracam uwagę, by posiadały certyfikat ekologiczny.

Komentarze są wyłączone.