Urlop bez alergenów

Nie każdy ma jednak świadomość, gdzie takich warunków bez alergenów szukać. Tymczasem już w Polsce jest sporo miejsc do wyboru, gdzie możemy oddychać powietrzem sprzyjającym astmatykom i osobom z alergią na pyłki, bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów takich wypraw.

  • nad Bałtykiem – klimat nadmorski niespecjalnie sprzyja osobom chorym na serce, zaś jest bardzo wskazany astmatykom; wystarczy codziennie przez 2-3 godziny spacerować po plaży wzdłuż otwartego morza (nie w porcie, w zatoce czy na plaży miejskiej), dobroczynnie działa morze, ale i morska sól – wiele ośrodków ulokowanych nad Bałtykiem od Ustronia czy Mierzei Helskiej aż po Świnoujście poleca zabiegi w ramach talasoterapii – z aktywnymi ćwiczeniami na plaży, okładami z wodorostów i zabiegami z soli morskiej

 

  • w górach powyżej 1200-1400 m – z pewnością w Tatrach, Karkonoszach (12 szczytów powyżej 1300 m n.p.m.), na Śnieżniku, w Beskidzie Żywieckim (19 gór powyżej 1200 m n.p.m.) i Śląskim (na stokach Skrzycznego lub Baraniej Góry), a nawet w Bieszczadach (10 gór powyżej 1200 m n.p.m.), Gorcach i Beskidzie Sądeckim możemy zarezerwować noclegi na pożądanej wysokości już nie tylko w schroniskach PTTK, ale coraz liczniej powstających ośrodkach, oferujących także wczasy z psem czy atrakcje dla dzieci; warto codziennie na takiej wysokości robić przynajmniej 3-godzinne wycieczki piesze czy rowerowe. Niektórym niewątpliwie będzie niezbędna aklimatyzacja, by organizm przez 1-2 doby mógł się przyzwyczaić do nowych warunków funkcjonowania i regenerowania się m.in. podczas snu.

 

  • w kopalniach soli – tu środowisko jest w 100 proc. pozbawione alergenów, najczystsze i pomocne w leczeniu alergii na pyłki (pyłkowicy) – w kopalniach można nie tylko nocować i wykupić zabiegi, ale również uprawiać aktywność fizyczną (nordic walking, gimnastyka, tenis ziemny, koszykówkę itp. – np. w kopalni soli w Bochni)

 

Urlop bez alergenówW coraz liczniej powstających ośrodkach uzdrowiskowych z ofertą Spa są dostępne także usługi restauracyjne dla osób na dietach wykluczających, z rozmaitymi alergiami pokarmowymi. Co ważne te zdrowe miejsca pokrywają się z obszarami atrakcyjnymi turystycznie i świetnie nadającymi się np. do uprawiania rekreacji latem.