Alergie skórne OBJAWY

Uczulenie na skórze

Uczulenie na skórze

Czym są uczulenia na skórze?

Skóra spełnia bardzo ważną rolę w organizmie – chroni przed szkodliwymi czynnikami środowiska i odpowiada za utrzymanie właściwej temperatury ciała. Czasami jednak nie działa właściwie i staje się źródłem problemów.

Uczulenia na skórze powstają w wyniku reakcji różnego rodzaju alergenów w kontakcie ze skórą. Uczulenia objawiają się zazwyczaj w postaci zmian skórnych i swędzących wyprysków.

Jakie są objawy uczulenia na skórze?

Uczulenie na skórze mają najczęściej postać pokrzywki, wyprysku skórnego, egzemy, kontaktowego zapalenie skóry lub atopowego zapalenia skóry. Zmiany skórne wynikające z alergii najczęściej są swędzące, czasami bolesne, a drapanie może powodować dalsze infekcje skórne – trudne do wyleczenia. Skóra uczulona może być też wysuszona, twarda, zaczerwieniona, może pękać i łuszczyć się.

Uczulenie na skórze

Co wywołuje uczulenia na skórze?

Alergeny, które szkodzą naszej skórze, można podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne. Do alergenów zewnętrznych zaliczamy pyłki i substancje roślinne, substancje pochodzenia zwierzęcego, substancje chemiczne, kosmetyki, metale (biżuteria) oraz materiały (ubrania).

Alergeny wewnętrzne to przede wszystkim żywność. Czasami wystarczy tylko dotknąć danego alergenu, by na skórze pojawiły się pęcherze lub wypryski. Uczulające może być także na słońce albo suchy i zimny wiatr, który przesusza skórę.

Czy uczulenie na skórze można leczyć?

Leczenie uczuleń skórnych polega na rozpoznaniu czynnika uczulającego (np. za pomocą testów płatkowych) i wyeliminowaniu go. Oprócz unikania alergenu należy zastosować leczenie lekami przeciwalergicznymi. Warto także lepiej zadbać o wrażliwą skórę – również wtedy, gdy główne objawy alergii skórnej ustąpią.

Do codziennej pielęgnacji należy używać hipoalergicznych kosmetyków i detergentów oraz proszków przeznaczonych dla alergików. Dobrze wybierać tkaniny naturalne i delikatne dla ciała. Należy także unikać ekspozycji skóry na słońce i inne ekstremalne czynniki atmosferyczne.

Najważniejsze przy uczuleniu na skórze jest to, aby nie drapać swędzącej wysypki i jak najszybciej zgłosić się do lekarza z podejrzanymi objawami.

M.Witczak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *