MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Uczulenie na skórze


Uczulenie na skórze

Kontakty z alergenami mogą powodować różnego rodzaju objawy – między innymi uczulenia na skórze. Jakie są przyczyny alergii skórnych?

Czym są uczulenia na skórze?

Skóra spełnia bardzo ważną rolę w organizmie – chroni przed szkodliwymi czynnikami środowiska i odpowiada za utrzymanie właściwej temperatury ciała. Czasami jednak nie działa właściwie i staje się źródłem problemów.

Uczulenia na skórze powstają w wyniku reakcji różnego rodzaju alergenów w kontakcie ze skórą. Uczulenia objawiają się zazwyczaj w postaci zmian skórnych i swędzących wyprysków.

Ads code goes here

Jakie są objawy uczulenia na skórze?

Uczulenie na skórze mają najczęściej postać pokrzywki, wyprysku skórnego, egzemy, kontaktowego zapalenie skóry lub atopowego zapalenia skóry. Zmiany skórne wynikające z alergii najczęściej są swędzące, czasami bolesne, a drapanie może powodować dalsze infekcje skórne – trudne do wyleczenia. Skóra uczulona może być też wysuszona, twarda, zaczerwieniona, może pękać i łuszczyć się.

Uczulenie na skórze

Co wywołuje uczulenia na skórze?

Alergeny, które szkodzą naszej skórze, można podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne. Do alergenów zewnętrznych zaliczamy pyłki i substancje roślinne, substancje pochodzenia zwierzęcego, substancje chemiczne, kosmetyki, metale (biżuteria) oraz materiały (ubrania).

Alergeny wewnętrzne to przede wszystkim żywność. Czasami wystarczy tylko dotknąć danego alergenu, by na skórze pojawiły się pęcherze lub wypryski. Uczulające może być także na słońce albo suchy i zimny wiatr, który przesusza skórę.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij