ABC alergii

Uczulenie na pleśń

Uczulenie na pleśń

Co to jest uczulenie na pleśń?

Do uczulenia na pleśń dochodzi wówczas, gdy organizm człowieka jest szczególnie wrażliwy na alergeny zawarte w zarodnikach pleśni. Kiedy system immunologiczny alergika wykrywa pleśń traktuje ją jako zagrożenie dla życia i rozpoczyna „procedury alarmowe” – czyli zwyczajnie zaczyna walczyć z zagrożeniem. Pojawiają się wówczas uciążliwe objawy, które są reakcją obronną.

Jakie objawy zwiastują uczulenie na pleśń?

  • Katar
  • Napady kichania
  • Swędzenie oczu
  • Drapanie w gardle
  • Przewlekłe zapalenie zatok

Uczulenie na pleśń

 

Uczulenie na pleśń – dobre rady?

Uczulenie na pleśń najlepiej leczyć za pomocą leków przeciwalergicznych, które blokują wydzielanie histaminy. Dobrze sprawdzają się kortykosteroidy donosowe i doustne leki antyhistaminowe.

Warto wiedzieć, że pleśń i grzyby to naturalni mieszkańcy naszego środowiska – występują wszędzie tam, gdzie jest choć trochę wilgotno i ciepło. Bardzo często pleśń zagnieżdża się w łazienkach, korytarzach czy piwnicach.

Należy ograniczyć występowanie pleśni przynajmniej w miejscach, w których osoba uczulona najczęściej przebywa. Trzeba utrzymywać łazienkę i toaletę w suchości i maksymalnej czystości, często wietrzyć pomieszczenia i nie dopuszczać do ich przegrzewania i zawilgotnienia.

Pomocne mogą być wentylatory i sprawne kratki wentylacyjne. Należy też często wietrzyć garderobę i nigdy nie chować do szafy mokrych czy choćby wilgotnych ubrań lub butów – grozi to rozwojem pleśni lub nawet grzyba.

Pleśń jest wszechobecna, ale z reguły nie wyrządza nam zbyt wiele szkody. Jeśli nie dopuścimy do jej rozrostu, można ją opanować i kontrolować.

M.Witczak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0