Test-ELISA

Test ELISA w diagnostyce alergii, jest jedną z metod rozpoznania uczuleń. Czym się charakteryzuje?

Diagnostyka alergii

W diagnostyce alergii, których ilość wciąż rośnie, stosuje się specjalne testy. Pozwalają one na zbadanie określonych alergenów i reakcji z nimi związanych. Przy podejrzeniu uczulenia, zawsze kieruje się pacjenta na wykonanie odpowiednich badań. Testy diagnozujące alergie mogą być skórne, prowokacyjne, serologiczne. Test ELISA, wykonywany metodą badania próbki krwi, pobranej od osoby uczulonej, jest jednym ze sposobów badania, proponowanych przez lekarzy. Bez przeprowadzenia właściwych badań, alergolog nie jest w stanie dokładnie określić rodzaju alergii, dlatego tak ważną rolę stanowią testy.

Test ELISA w diagnostyce alergii

test

Reakcja uczuleniowa to nic innego, jak obrona organizmu, na alergeny, które się do niego przedostały. Wytwarza on wtedy zwiększoną liczbę przeciwciał IgE, które wiążą się z alergenami, w rezultacie prowadząc do reakcji alergicznych. Zbadanie poziomu tych przeciwciał ma coraz większe znaczenie w alergologii. Test ELISA jest tego typu metodą badawczą. Polega na rozcieńczeniu próbek pacjenta i umieszczeniu w nich antygenów. W tym celu stosuje się specjalną studzienkę mikrotitracyjną, gdzie następuje inkubacja. Następnie wprowadza się do próbek specjalny enzym, po którym zachodzi reakcja barwna. Próbki z krwią i alergenem zmieniają kolor. Jego intensywność wskazuje na obecność przeciwciał – im bardziej intensywna barwa, tym większa ilość przeciwciał IgE. Test ten, wykonuje się przy takich chorobach alergicznych jak astma, zapalenie błony śluzowej nosa, atopowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry. Bardzo wysokie IgE jest charakterystyczne dla osób chorych na atopię. Metoda jest bezpieczna dla pacjentów, ponieważ nie ingeruje bezpośrednio w organizm, tak jak w przypadku testów skórnych czy prowokacyjnych.
Badanie pozwala stwierdzić, czy osoba cierpi na alergię pokarmową IgE-zależną i na jakie konkretnie produkty jest uczulona.

Test ELISA jest coraz bardziej popularny w diagnostyce alergii. Nowoczesne urządzenia i formy badań, pozwalają na dokładne przebadanie czynników w bezpiecznych warunkach laboratoryjnych. Takie sposoby umożliwiają podjęcie dalszych kroków i tym samym rozpoczęcie skutecznego leczenia alergii.