przyczyny-atopowego-zapalenia-skory

Na atopowe zapalenie skóry choruje coraz więcej osób, w szczególności dzieci. Jakie są przyczyny atopowego zapalenia skóry?

Uwarunkowania genetyczne

Geny, które przejmujemy od rodziców mogą zawierać także predyspozycje chorobowe. Prawdopodobieństwo, że zachorujemy na daną chorobę zwiększa się, jeżeli były takie przypadki w rodzinie. Jeśli oboje rodziców cierpi na atopowe zapalenie skóry, istnieje nawet 60-80 % ryzyko wystąpienia AZS u dziecka. Chorobę częściej obserwuje się u bliźniąt jedno niż dwujajowych.

Przyczyny atopowego zapalenia skóry – środowisko życia

Żyjemy w środowisku pełnym chemicznych zanieczyszczeń i spalin. Czynniki te niekorzystnie wpływają na pracę naszego organizmu i układ odpornościowy. Mechanizmy obronne człowieka są przez to słabsze, co ułatwia przenikanie wszelkich alergenów, które też powodują atopowe zapalenie skóry.

Czynniki klimatyczne

Temperatura powietrza wpływa na wrażliwą skórę. Wysokie temperatury mogą powodować nadmierne pocenie, a to z kolei nasila objawy atopowego zapalenia skóry. Klimat odpowiada także za roślinność i zwierzęta, które wytwarzają alergeny, znajdujące się we wdychanym przez nas powietrzu.

Substancje chemiczne

Wszelkie substancje chemiczne, których używamy na co dzień, mogą być drażniące. Detergenty, rozpuszczalniki, płyny i proszki, których używamy, przyczyniają się do podrażnień skóry. Dym tytoniowy także na nią wpływa. Twarda woda oraz nieprzyjemne i szorstkie tkaniny ubrań mogą nasilać swędzenie skóry atopowej, osłabiając jej naturalną barierę ochronną.

Alergeny

Alergeny pokarmowe oraz wszelkie pyłki unoszące się w powietrzu mogą być przyczyną atopowego zapalenia skóry. Najbardziej narażone są dzieci do 2 lat, ponieważ ich układ immunologiczny nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Roztocza kurzu, grzyby i pleśni niekorzystnie działają nie tylko na układ oddechowy, ale również skórę.

Stresatopowe-zapalenie-skory

Wszystkie sytuacje stresowe mogą zwiększać objawy atopowego zapalenia skóry. Zdenerwowanie i stres będą prowadziły do drapania skóry i jej większych podrażnień. Osobom chorym na AZS zaleca się unikanie tego typu sytuacji, które pogarszają stan chorobowy.

Przyczyn atopowego zapalenia skóry jest wiele. Każdy organizm reaguje inaczej na czynniki. Atopowe zapalenie skóry może pojawić się na każdym etapie naszego życia. Trafnie określając przyczyny choroby, będziemy mogli rozpocząć jej skuteczne leczenie, ułatwiając tym samym codzienne funkcjonowanie.