alergia-na-mleko

Dobrze nam znane i niezbędne w diecie produkty mogą uczulać. Co zrobić, gdy pojawi się u nas alergia na mleko – jakie są jej najczęstsze symptomy?

Alergia na mleko – uczulenie pokarmowe

Alergia na mleko jest jednym z najpopularniejszych uczuleń pokarmowych. To w zasadzie alergia na białko, które znajduje się w mleku oraz produktach mlecznych. To podstawowy pokarm dla niemowląt. Niestety coraz więcej dzieci rodzi się z tego typu alergią, co jest utrudnieniem dla matek karmiących. Uczulać może nie tylko naturalne mleko, ale także to sztuczne. Najbardziej jednak uczula mleko krowie, zawierające ponad 30 białek. Jego spożycie może powodować nieprzyjemne objawy. Mleko jest składnikiem wielu innych produktów takich jak ciasta, kremy, sosy i zupy w proszku, a nawet wędliny.

Alergia na mleko – jakie są jej najczęstsze symptomy?

mleko

Objawy alergii na mleko dotyczą w dużej mierze układu pokarmowego. Najczęstszymi symptomami są wymioty, biegunki oraz kolki u małych dzieci. Obserwuje się także zahamowanie przyrostu masy ciała. Rodzice niemowląt często nie zdają sobie sprawy, że to właśnie mleko jest przyczyną takich objawów. Jednak wizyta u lekarza pozwala na trafną diagnozę, a tą jest często alergia pokarmowa. Jej dolegliwości mogą pojawić się na skórze, w postaci wyprysku oraz czerwonych grudek na zgięciach kolan, łokci oraz dłoni. U nieco starszych dzieci, często występuje atopowe zapalenie skóry – uciążliwa dermatoza, która jest trudna w leczeniu. Białka mleka oddziałują także na układ oddechowy. Nawracające zapalenie oskrzeli, uszu czy katar to oznaki, które mogą wskazywać na alergię na mleko. Rozwiązaniem na taki problem jest dieta eliminacyjna, polegająca na wykluczeniu z codziennego jadłospisu produktów, zawierających białko mleka. Pozwala to zapobiec objawom alergii. W przypadku niemowląt, można podawać mleko modyfikowane, niezawierające szkodliwych alergenów. Na rynku dostępnych jet wiele tego typu, bezpiecznych produktów zastępczych. Alergia na mleko często mija wraz z wiekiem dziecka. Jeśli występuje u dorosłych, wiąże się ze stałym utrzymaniem właściwej diety i unikaniu produktów zawierających mleko.

Alergia na mleko objawia się poprzez różne dolegliwości. Na reakcje alergiczne narażony jest nie tylko układ pokarmowy, ale także oddechowy oraz nasza skóra. Odpowiednie zachowanie oraz dieta pozwalają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, bez uciążliwych objawów uczulenia.