alergie-sezonowe

Wiedza na temat pylenia roślin w danym okresie jest niezbędna dla osób uczulonych. Ważnym tematem są alergie sezonowe – co uczula nas we wrześniu?

Kalendarz pyleń

Kalendarz pyleń to niezbędny element każdego alergika. Zawiera informacje na temat stężenia konkretnych pyłków roślin oraz grzybów czy pleśni, w danych miesiącach roku. Pyłki roślin to najczęstsze alergeny, ponieważ znajdują się w powietrzu przez cały roku. Okres pylenia trwa praktycznie przez cały rok, co jest uciążliwe dla alergików. Choć sezon wiosenno – letni najbardziej obfituje w ilość szkodliwych alergenów, także początki jesieni to czas, w którym uczuleni są narażeni na objawy alergii. Kalendarz pyleń umożliwia alergikom rozsądne planowanie urlopu i wybór terenów, gdzie stężenie danych pyłków jest najmniejsze.

Alergie sezonowe – co uczula nas we wrześniu?

bylica

Lato się kończy, wielkimi krokami zbliża się wrzesień, a wraz z nim okres pięknej jesieni. Wrzesień to również ważny miesiąc dla alergików. Zakończenie wakacji nie zwiastuje końca pylenia. To trudny czas dla uczulonych, ponieważ mogą występować u nich uciążliwe objawy takie jak katar sienny czy problemy układu oddechowego. Według kalendarza pyleń, miesiąc wrzesień to czas największego stężenia Cladosporium i Altenarii. To szkodliwe grzyby i pleśni, których zarodki wywołują alergię wziewną. Oprócz grzybów, dużą grupę alergenów stanowią rośliny, a wśród nich bylica. Chwast ten powoduje nie tylko zapalenie błony śluzowej nosa ale także zapalenie spojówek. Reakcje mogą pojawiać się szczególnie późnym latem. Pyleniu sprzyjają wysokie temperatury i suche powietrze. W pierwszej połowie września pyli także dąb oraz pokrzywy. Najmniejsze stężenie charakteryzuje trawy, szczaw i komosę. Oprócz kalendarza pyleń, warto sprawdzać prognozy pogody dedykowane alergikom i specjalne mapy, które ukazują tereny występowania danych roślin. Osoby uczulone będą mogły odetchnąć spokojnie dopiero w listopadzie i grudniu, kiedy nie pylą trawy ani inne rośliny.

Alergie sezonowe to problem dla osób uczulonych. Nasilone objawy alergii mogą utrudniając codzienne funkcjonowanie. Z pomocą przychodzą środki farmakologiczne oraz odczulanie. Metodę leczenia ustala lekarz alergolog, do którego należy się zgłosić, jeśli zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy.