Alergia u dzieci CHOROBY ALERGICZNE I DIAGNOSTYKA

Jak rozpoznać alergię u dziecka?

Jak rozpoznać alergię u dziecka

W związku z tym, iż układ pokarmowy niemowląt nie jest dojrzały, należy liczyć się z wystąpieniem niepożądanych objawów tj. ból brzucha, ulewanie czy luźniejsze stolce.

Ulewanie – alergia czy zjawisko fizjologiczne?

Wbrew pozorom, ulewanie nie ma podłoża alergicznego. Lekarze to zjawisko określają mianem fizjologicznego refluksu. Jeśli ulewanie występuje tylko w pierwszym półroczu życia, nie powinniśmy się niepokoić.

Oceniając zagrożenie, warto zwrócić uwagę na samopoczucie dziecka. Jeśli ulewaniu nie towarzyszy brak apetytu, a pociecha regularnie przybiera na wadze, nie mamy powodów do niepokoju.

W sytuacji, gdy ulewanie występuje po każdym posiłku, należy niezwłocznie skorzystać z porady lekarza. To zjawisko może przyczynić się do odwodnienia, zagrażającemu życiu malucha.

Jak rozpoznać alergię u dziecka

Biegunka alergiczna czy efekt diety?

Luźny stolec u niemowląt nie musi oznaczać biegunki. Warto pamiętać, iż maluchy przyjmują płynne pokarmy, co znajduje odzwierciedlenie w konsystencji kału.

Warto pamiętać, iż podając dziecku gotowe mieszanki, przyczyniamy się do zagęszczenia stolca. Jednocześnie malec wypróżnia się rzadziej.

Niepokój rodziców powinny wzbudzić pasma krwi i śluzu, które czasem pojawiają się w kale. Mogą one wskazywać na alergię pokarmową lub infekcję. W związku z tym, iż układ immunologiczny malca nie jest dojrzały, każda bakteria i wirus zagrażają jego zdrowiu i życiu. Jeśli w stolcu dostrzeżemy krew lub śluz, powinniśmy niezwłocznie skorzystać z porady lekarza.

W sytuacji, gdy mamy do czynienia z biegunką alergiczną, dziecko gorzej się rozwija i powoli przybiera na wadze. Niezwykle istotną rolę odgrywa rozpoznanie „wroga” i jego eliminacja z diety malucha.

Jak rozpoznać alergię? Odparzenie czy alergia kontaktowa?

Zaczerwieniona skóra krocza nie zawsze jest objawem alergii kontaktowej. Zazwyczaj za zaistniały problem odpowiadają mokre pieluszki. Jednocześnie warto pamiętać, iż latem lepiej sprawdzają się pieluchy tetrowe, które pozwalają skórze oddychać i tym samym zapobiegają groźnym odparzeniom.

Jak rozpoznać alergię u dziecka

Zazwyczaj zaczerwienienie znika wraz z użyciem maści ochronnej i regularną zmianą pieluch. Jeśli problemy dermatologiczne nadal się utrzymują, należy skorzystać z porady lekarza.

W związku z tym, iż dziecko nie jest w stanie opisać swoich dolegliwości, rodzice powinni bacznie obserwować jego zachowanie. Każde zjawisko, odbiegające od normy, należy skonsultować z lekarzem.