Alergia u dzieci POKÓJ I ZABAWKI

Mały alergik – jak przystosować mieszkanie?

Mały alergik - jak przystosować mieszkanie?

Wysoko przetworzona żywność, nadużywanie środków ochrony roślin i zanieczyszczenia środowiska sprawiają, że organizm traktuje niegroźne substancje jak potencjalne zagrożenie. W związku z tym, iż układ immunologiczny dzieci jest słabo wykształcony, to właśnie one najczęściej cierpią na alergię.

Porządek w mieszkaniu

W związku z tym, iż pościel stanowi doskonałe siedlisko dla roztoczy, należy zmieniać ją przynajmniej raz w tygodniu. Wybierając poszewkę na kołdrę czy poduszkę, warto zainwestować w materiały, które można wyprasować. Żelazko eliminuje potencjalne zagrożenie, ponieważ roztocza giną w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza.

Mały alergik - jak przystosować mieszkanie?

Jeśli dysponujesz środkami finansowymi, warto zainwestować w odkurzacz z filtrem HEPA. Wyżej wspomniany filtr został wykonany ze szkła spiekanego. Szacuje się, że zatrzymuje ponad 99% zanieczyszczeń mechanicznych, dotyczy to również komórek grzybów, pierwotniaków i bakterii. Worek, umieszczony w odkurzaczu, należy wymieniać na świeżym powietrzu.

Rodzice alergika powinni regularnie sprzątać kuchnię i łazienkę. W ten sposób eliminujemy ryzyko rozwoju pleśni. Naukowcy wykazali, że zarodniki wytwarzane przez grzyby strzępkowe z rodzaju Alternaria i Cladosporium posiadają właściwości alergizujące. W związku z tym, iż silne chemikalia są wymieniane wśród czynników potencjalnie uczulających, warto korzystać z receptur naszych babć. Toaletę oczyścisz i odkazisz za pomocą szklanki octu z 4 kroplami olejku z drzewa herbacianego.

Usuń źródła kurzu

Rodzice stają przed trudnym wyzwaniem. Eliminując źródła kurzu, muszą pozbyć się dywanów, firanek, zasłonek, klimatyzacji i pościeli z piór. Remontując pokój dziecka, warto położyć panele, ponieważ, w odróżnieniu od dywanu, można je dokładnie wyczyścić. Pierzynę można zastąpić pościelą dla alergików, która nie jest tak droga jak kilka lat temu, gdy na rynku funkcjonowały pojedyncze firmy.

Mały alergik - jak przystosować mieszkanie?

Nawilżacz powietrza

Suche powietrze nie służy małym alergikom, toteż w miarę możliwości warto zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza. Jeśli nie dysponujemy nadprogramową gotówką, na kaloryferze można rozłożyć wilgotne ręczniki.

Mały alergik a spraye na roztocza

Na rynku można znaleźć zarówno naturalne, jak i syntetyczne specyfiki zwalczające roztocza. W przypadku małych alergików lepiej sprawdzą się preparaty oparte na ziołach. Wbrew pozorom roślinne ekstrakty i olejki eteryczne są równie skuteczne jak ich chemiczne odpowiedniki. Kwiaty i krzewy muszą chronić się przed szkodnikami, toteż wytwarzają substancje toksyczne dla swoich wrogów.