maly-alergik-idzie-do-szkoly

Wakacje zbliżają się ku końcowi. Wraz z początkiem września, rozpoczyna się nowy rok szkolny. Jak się przygotować, gdy mały alergik idzie do szkoły?

Powrót do szkoły wiąże się z nowymi wyzwaniami i często z nowym środowiskiem. Rodzice nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważna jest informacja o alergii malucha. Bardzo często nie mówią o tym nauczycielom i wychowawcom. Brak świadomości może skończyć się nagłymi reakcjami alergicznymi u dziecka.

Stołówka dla alergika

Szkolne odżywianie może stanowić problem dla uczulonego dziecka. Jest on większy, jeśli wykupimy dziecku obiady, a nie poinformujemy o istniejącej alergii pokarmowej. Tego typu uczulenia są coraz częstsze u najmłodszych, dlatego nawet szkolne stołówki starają się dostosować menu, również dla osób z alergią. Istnieje także możliwość indywidualnego dostosowania jadłospisu. W tym celu najlepiej porozmawiać z dyrektorem placówki oraz osobami zajmującymi się kuchnią. Jeśli szkoła nie daje nam takiej możliwości, pozostaje nam samodzielne przygotowanie posiłków dla naszego dziecka. Robiąc kanapki będziemy mieli pewność, że nasza pociecha zje bezpieczne śniadanie. Obiad możemy także ugotować w domu, uczeń zje go po powrocie ze szkoły. To najprostsze rozwiązanie na problem alergii pokarmowej ucznia. Kiedy nasz alergik dopiero zaczyna edukację, najlepiej sprawdzić czy w szkole jest sklepik i przestrzec dziecko, przed kupowaniem produktów, które mogą go uczulić. Codzienne przygotowanie pysznego i zdrowego śniadania sprawi, że nie będzie miał potrzeby zakupu niezdrowych przekąsek.

Mały alergik – przyjmowanie farmaceutyków

szkola

Mały alergik często przyjmuje leki. Może się zdarzyć, że taka konieczność wystąpi w godzinach lekcyjnych. W takiej sytuacji należy poinformować nauczycieli wcześniej. Dodatkowo przypilnują on, aby dziecko zażyło leki o właściwej porze dnia. Istotna jest także ewentualna pomoc, na wypadek ataku np. astmy. Mimo, iż każdy nauczyciel ma obowiązek przejścia kursu pierwszej pomocy, warto wspomnieć o zagrożeniach i typowych objawach, które mogą przytrafić się alergikowi. Przy silnych uczuleniach, alergicy często noszą przy sobie adrenalinę. Ten fakt także należy zgłosić w szkole. Zastrzyk z tą substancją niweluje objawy wstrząsu anafilaktycznego, który jest niebezpieczny dla zdrowia i życia. Wychowawca będzie wiedział jak zareagować, mając odpowiednią wiedzę na ten temat i przygotowanie.

Szkoła wcale nie musi oznaczać kolejne zagrożenie dla małego alergika. Codzienna nauka w nowym środowisku będzie przyjemna i bezpieczna, jeśli będziemy mieli świadomość ryzyka alergii oraz jej objawów. Informacje na temat uczulenia dziecka ułatwi jego funkcjonowanie w szkole.