Alergia u dzieci CHOROBY ALERGICZNE I DIAGNOSTYKA

Dlaczego dziecko udaje alergię?

Dlaczego dziecko udaje alergię?

Dlaczego dziecko udaje alergię? Zazdrość o chorobę

Symulowanie chorób u dzieci zaczyna się już w bardzo wczesnym dzieciństwie. Około trzeciego roku życia maluch jest na tyle sprytny, że potrafi zauważyć w jakich sytuacjach rodzice zajmują się nim bardziej troskliwie.

W tym wieku dziecko może bez problemu symulować kaszel, by zwrócić na siebie uwagę. Małe dzieci często czerpią przykłady ze starszego rodzeństwa. Jeśli w domu jest alergik lub astmatyk, dziecko może na zasadzie naśladownictwa powtarzać jego objawy: kaszleć, udawać katarek, drapać się po rączkach zostawiając czerwone ślady, a nawet udawać duszności.

Wszystko z powodu zazdrości o uwagę rodziców i chęć zaskarbienia sobie ich wyłącznej opieki.

Dlaczego dziecko udaje alergię?

Bunt nastolatków

Starsze dzieci mają swoje powody, by udawać alergię. Jednym z najczęstszych powodów jest chęć kilkudniowego odpoczynku od szkoły lub zwolnienie z lekcji wychowania fizycznego.

Młodzież jest bardziej pomysłowa i dokładna w symulowaniu ataków alergii. Bardzo często nastolatki przygotowują się do tego zadania szukając w internecie informacji, jak wywołać poszczególne objawy: zaczerwienione oczy, wysypkę, lejący się katar czy duszności i kaszel.

Niestety tym samym igrają z własnym zdrowiem i mogą doprowadzić do innych powikłań

Patrzcie tylko na mnie

Kiedy chore na alergię dziecko zaczyna symulować objawy, mamy do czynienia z najgorszą z możliwych sytuacji. Alergik dobrze wie, że rodzice otaczają go większą opieką i pozwalają na więcej, gdy tylko nadchodzą ataki choroby. Wykorzystuje to, by uzyskać ich uwagę, wymusić swoje racje.

Rodzice zazwyczaj poddają się tej sugestii, w obawie o zdrowie swojej pociechy lub tak mocno uodporniają się na symulowane ataki choroby, że przestają zwracać uwagę także na te prawdziwe. Takie histeryczne ataki choroby nie są groźne, o ile  rodzice nie dadzą się im ponieść.

Za każdą udawaną alergią stoi jakiś powód. Warto rozmawiać z dzieckiem o jego problemach i lękach oraz poświęcać mu jak najwięcej uwagi. A jaki jest najlepszy sposób na symulantów? To lek placebo (np. pusty inhalator) lub zupełne odwrócenie uwagi od nagłego ataku alergii.

M. Witczak

Komentarze

Edyta Gizińska

9 lat temu

Nie przypuszczałam, że dzieci mogą symulować alergię. Co innego gorączkę czy ból brzucha…

Komentarze są wyłączone.