Atopowe zapalenie skóry to nie wyrok! Zahamuj przebieg choroby

U 90% atopików choroba daje o sobie znać przed ukończeniem  3. roku życia, ale zmiany skórne mogą pojawić się w każdym wieku.  W przypadku atopowego zapalenia skóry mamy do czynienia z trzema etapami: 1) wypryskiem atopowym wczesnego dzieciństwa, 2) wypryskiem atopowym późnego dzieciństwa i  3) wypryskiem atopowym okresu młodzieńczego.

Atopowe zapalenie skóry – świąd

Chorzy na atopowe zapalenie skóry najczęściej skarżą się na świąd, który jest skutkiem utraty naturalnej warstwy hydrolipidowej chroniącej naskórek przed uszkodzeniami.  Dokuczliwy świąd prowokuje atopika do drapania, a drażnienie mechaniczne przyczynia się do powstania uszkodzeń, przez które mogą przedostawać się drobnoustroje chorobotwórcze, w tym gronkowiec złocisty.

Aby zredukować uciążliwe objawy towarzyszące AZS, należy stosować odpowiednio dobrane kosmetyki. W związku z tym, iż skóra atopowa jest niezwykle wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych,  zrezygnuj z drogeryjnych specyfików na rzecz produktów aptecznych.  Kluczową rolę w  łagodzeniu objawów AZS odgrywają emolienty, czyli preparaty o działaniu natłuszczającym, które pozostawiają na skórze ochronny film i tym samym ograniczają zjawisko przeznaskórkowej utraty wody.

Rola emolientów w pielęgnacji skóry atopowej

Jeśli chcesz, aby emolienty zredukowały uciążliwy świąd, musisz stosować je regularnie.  Podstawą pielęgnacji skóry atopowej jest oczyszczanie ciała z potencjalnych alergenów i drobnoustrojów chorobotwórczych, w tej roli doskonale sprawdzają się emulsje do kąpieli zawierające emolienty.  Po wyjściu z wanny lub spod prysznica należy zabezpieczyć skórę warstwą dermokosmetyku. Na rynku można znaleźć wiele balsamów do ciała adresowanych do atopików, wybierając produkt, warto zwrócić uwagę, czy zawiera masło shea. Ten składnik pochodzenia naturalnego nie tylko zabezpiecza naskórek przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, ale też wykazuje działanie regeneracyjne.

 Atopowe zapalenie skóry to nie wyrok! Zahamuj przebieg choroby

Specjaliści zalecają, aby podczas zakupów dermokosmetyków kierować się składem produktu. Odpowiednio dobrane specyfiki powinny zawierać substancje o działaniu przeciwzapalnym, antyalergicznym, przeciwświądowym, przeciwbakteryjnym i przeciwrodnikowym.  Osoby, u których zdiagnozowano AZS, powinny stosować emolienty, niezależnie od stanu, w jakim znajduje się ich skóra.  Dermokosmetyki powinny towarzyszyć im na co dzień zarówno w czasie zaostrzenia choroby, jak i jej remisji.

Nawilżaj skórę od wewnątrz!

Wygląd naszej skóry zależy od wielu czynników. Nawet najlepsze dermokosmetyki nie przyniosą poprawy, jeśli w ciągu dnia nie będziemy dostarczać organizmowi dostatecznej ilości wody. Dietetycy i kosmetolodzy zgodnie podkreślają, iż każdy z nas codziennie powinien wypijać co najmniej 1,5 litra wody.

Jednym z elementów niwelowania objawów atopowego zapalenia skóry powinna być zmiana diety.  Menu należy zmodyfikować w oparciu o wyniki testów alergicznych, z naszego talerza muszą zniknąć wszystkie pokarmy, które nas uczulają. Ponadto warto przeprowadzić szczegółowe badania krwi pod kątem niedoboru składników odżywczych, w tym witamin i minerałów. Zdarza się, iż niedostateczna podaż danej substancji odżywczej prowadzi do zaostrzenia przebiegu choroby.

Przestrzegając powyższych zasad można zapomnieć o dokuczliwych symptomach choroby i w pełni korzystać z życia.

Irmina